Erişilebilirlik

11 Eylül Kurbanlarına Tazminat Yolunu Açan Eski Polis Öldü


Luis Alvarez, yıllardır kalınbağırsak kanseriyle mücadele ediyordu. Alvarez 11 Haziran’da Temsilciler Meclisi Adalet Alt Komisyonu’nda konuşmuş ve 11 Eylül terör kurbanlarına ödenen tazminatın uzatılması talebinde bulunmuştu.
Luis Alvarez, yıllardır kalınbağırsak kanseriyle mücadele ediyordu. Alvarez 11 Haziran’da Temsilciler Meclisi Adalet Alt Komisyonu’nda konuşmuş ve 11 Eylül terör kurbanlarına ödenen tazminatın uzatılması talebinde bulunmuştu.

11 Eylül terör kurbanlarına yardım ederken zehirli enkazın etkisine maruz kalarak hastalanan kurtarma görevlilerine yardım fonu sağlanmasına öncülük eden eski New Yorklu polis ve siyasi aktivist hayatını kaybetti.

53 yaşındaki Luis Alvarez, yıllardır kalınbağırsak kanseriyle mücadele ediyordu. Alvarez 11 Haziran’da Temsilciler Meclisi Adalet Alt Komisyonu’nda konuşmuş ve 11 Eylül terör kurbanlarına ödenen tazminatın uzatılması talebinde bulunmuştu. New Yorklu ünlü komedyen ve siyasi aktivist Jon Stewart da aynı komisyon toplantısında Alvarez’e destek verdi.

Ağır hasta olduğu gözlemlenen Alvarez, söz konusu ödeneğin kendileri için “cennete bilet” anlamına gelmediğini, kurbanların ailelerine destek sağlamasının amaçlandığını söyledi.

2016 yılında kanser teşhisi konan Alvarez defalarca kemoterapiye girdi. Hastalığına, yıkılan Dünya Ticaret Merkezi binasının enkazındaki zehirli maddelerin yol açtığı tanısı kondu. Alvarez, binaların yıkılmasından sonra üç ay boyunca enkazda araştırmalar yürütmüştü.

Alvarez komisyondaki açıklamasından birkaç gün önce bakımevine yerleştirilmişti.

Yılsonuna kadar tamamen harcanması beklenen 7,3 milyar dolarlık ödeneğin uzatılmasıyla, 18 yıl önceki facianın yarattığı dev enkaz alanında görev yapmak zorunda kalan polis, itfaiyeci ve diğer acil yardım görevlilerinin tıbbi masraflarının karşılanması amaçlanıyor.

Enkazdaki zehirli maddelere bağlı olarak hastalanan ya da hayatını kaybeden yardım görevlilerinin ailelerine tazminat olarak ödenen fon ilk olarak 2011 yılında başlatılmıştı.

Enkaz başında haftalarca araştırma yürüten yardım görevlilerinin önemli bölümü zehirli maddelere maruz kalmalarından dolayı kanser ya da başka hastalıklara maruz kaldı. Amerikan Hastalıkları Koruma ve Önleme Merkezleri, bu kişilerin sayısını 12 binin üzerinde olduğunu bildirdi.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG