Erişilebilirlik

Afganistan’da 10 Ton Patlayıcı Madde Bulundu


Kabil'de terör eylemlerine hazırlanan 7 militan bir süre önce kadın kıyafetiyle yakalanmıştı

Başkentteki terör eylemlerinde kullanılması planlanan bombalar 400 küçük torbaya yerleştirilmiş halde bulundu. Bombalarla ilgili olarak ikisi Afgan üçü Pakistanlı 5 kişi tutuklandı.

Milli İstihbarat Dairesi sözcüsü Şefikullah Tahiri, patlayıcı maddelerin Pakistan’dan getirildiğini söyledi ve “kullanabilselerdi Kabil kan gölüne çevrilirdi” dedi.

Afganistan yıllardır Pakistan’ı Taleban ve Kabil hükümetini devirmeye çalışan diğer şeriatçı örgütleri desteklemekle suçluyor.

Geçen Pazar günü Kabil’de birçok devlet dairesi ve diplomatik temsilcilik bir dizi saldırıya hedef olmuştu. Afgan ve Amerikalı yetkililer saldırıların arkasında Hakkani grubunun bulunduğunu tahmin ediyor.

El Kaide ve Taeban’la yakın bağları olan örgüt hem Afganistan hem de Pakistan’daki birçok kanlı terör eyleminden sorumlu tutuluyor.

Grubun önde gelen liderlerinden Hacı Meli Han’ın, geçen Ekim ayında, Pakistan sınırına komşu Paktiya’da yakalanmıştı. Hakkani aşiretinin iki lideri Serajeddin ve Bedrettin'in amcası olan Hacı Meli Han, onların akıl hocası olarak da biliniyor.

Bazı Amerikalı komutanlar Hakkanilerin Pakistan istihbarat dairesinin maşası olduğunu ve dairenin gruba lojistik ve maddi destek sağladığını ileri sürüyor.

XS
SM
MD
LG