Erişilebilirlik

Afganistan'da Koca Dayağından Kaçmanın Cezası Hapis


Afganistan’da zorla evlendirildiği ya da kocasından dayak yediği için evden kaçan 400’ü aşkın kadının hapse atıldığı bildirildi.

İnsan Hakları Gözlem örgütü son raporunda bu kadınların zina ya da “ahlak suçu” işledikleri iddiasıyla hapsedildiğini yazıyor.

Örgüt başkanı Kenneth Roth, Afgan mahkemelerinin şeriat yasalarına dayanarak tutuklamaları savunduğunu söyledi. Ancak Roth, Afgan anayasasında bu konuda bir hüküm bulunmadığına dikkate çekti ve kararların keyfi ve bireysel olduğunu vurguladı.

İnsan Hakları Gözlem örgütü evden kaçtıkları için tutuklanan 58 kadın ve genç kızla konuştu. Bu kadınlardan biri, ever erkek ziyaretçi kabul ittiği için kocasının başına, göğsüne ve kollarına tornavida sapladığını söyledi.

Bir başka kadınsa, 12 yaşındayken sarhoş, uyuşturucu bağımlısı ve şiddete meyilli bir adamla zorla evlendirildiğini anlattı. Bu kadın, evden kaçtıkları için iki kızıyla birlikte hapsedildi ve bulunduğu cezaevi kocasından gizli tutuluyor.

Bayan Roth, Taleban’ın on yıl önce devrilmesinden bu yana Afganistan’da kadın hakları konusunda az ilerleme sağlandığını görüşünde.

Afgan yetkililer ise, yeni anayasanın kadınlara eşit haklar tanıdığını ve kadınlara şiddet kullanılmasını cezalandırdığını iddia ediyor.

Devlet Başkanı Hamit Karzai, anne-babalarıyla yaşadıkları evden kaçtığı için hapsedilen tüm kızlar için aybaşında genel af çıkarmıştı. Yetkililer hapisteki diğer kadınların da kimliğinin belirlenmesine ve serbest bırakılmasına çalıştıklarını ileri sürdü.

XS
SM
MD
LG