Erişilebilirlik

Afganistan'da NATO Helikopteri Düştü


NATO yetkilileri Afganistan’ın doğusunda bir helikopterin düşmesi sonucu iki koalisyon askerinin öldüğünü açıkladı.

NATO, helikopterin düşüş nedeninin soruşturulduğunu bildirdi. İlk raporlarda bölgede düşman faaliyeti gözlenmediği belirtiliyor.

Bu arada Afganistan’ın güneyinde Taleban militanlarının saldırısı sırasında bir NATO askeri hayatını kaybetti. Askerin milliyeti ve adı açıklanmadı.

Bu yıl Afganistan’da bugüne kadar 170 NATO askerinin öldüğü bildiriliyor.

Öteyandan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, NATO kuvvetlerinin 2014 sonuna kadar kademeli olarak afganistan’dan çekilmesini ön gören planı savundu.

Panetta bir Amerikan televizyon kanalına yaptığı açıklamada NATO kuvvetlerine hala savaş görevi düştüğünü ancak planın doğru yönde ilerlediğini belirtti.

Çekilme takvimini eleştirenler Taleban militanlarının barış yerine NATO kuvvetleri çekilmesini bekleyeceklerini önesürüyor.

Bu arada Afganistan devlet Başkanı Hamid Karzai Afganistan’ın doğusunda düzenlenen NATO hava saldırısında sekiz kişilik bir ailenin öldüğü haberleri üzerine soruşturma açılmasını emretti ve olayı kınadı.

Paktia ilinin yerel hükümet sözcüsü Rohullah Samun, Amerika’nın Sesi’ne Gerda Seray bölgesinde geceyarısı NATO uçaklarının açtığı ateş sonucu bir kişi, eşi ve altı çocuğunun öldüğünü açıkladı. Samun, edindiği bilgilere göre öldürülen kişinin herhangi bir militan bir grupla ilişkisi olmadığını, hükümet karşıtı faaliyetlere karışmadığını bildirdi.

Koalisyon kuvvetlerinin sözcüsü bölgede gece düzenlenen operasyon sırasında NATO birliklerinin isyancılarla çatışmaya girdiğini ve yakın hava desteği istediğini doğruladı. Ancak sözcü çatışmada sivillerin ölüp ölmediğini halen soruşturduklarını söyledi.

Afganistan’da sivil ölümleri Karzai hükümetiyle uluslararası koalisyon arasında ötedenberi sorun yaratıyor. Bu yıl başında Kapisa ilinde yine bir NATO hava saldırısında sekiz çocuk hayatını kaybetmişti.

Geçen yıl Afganistan’da sivil ölümlerinde büyük artış yaşandı. 3 bin kişinin öldüğü olayların yüzde dörtte üçünden Taleban militanları, yüzde 14’ünden NATO ve Afgan kuvvetleri sorumlu tutuluyor.

Bu aybaşında ise BM özel temsicisi Jan Kubis, sivil kayıplarının 2012 yılının ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 daha düşük olduğunu açıkladı. Kubis, sivil ölümlerini çoğundan Taleban militanlarının sorumlu olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG