Erişilebilirlik

2014'te Afrika'da Ekonomik Büyüme Beklentileri


2014'te Afrika'da Ekonomik Büyüme Beklentileri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

2014'te Afrika'da Ekonomik Büyüme Beklentileri

Çeşitli Afrika ülkelerinde yüzde 6'ya varan ekonomik büyüme tahminleri yapılırken, uzmanlar kıtada yaygın olan siyasi istikrarsızlığın büyümeye zarar verebileceği uyarısında bulunuyor

Yeni yılın henüz başlarındayken Afrikalı liderler şimdiden Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki çatışmaların 2014 yılında kıta için öngörülen yüzde 6’lık ekonomik kalkınma tahminlerini nasıl etkileyeceğini düşünüyor.

Uzmanlar son zamanlarda Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi Afrika ülkelerindeki çatışmaların kıtanın ekonomik büyümesine zarar verebileceğini söylüyor. Mahtar Diop Dünya Bankası’nın Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı: “Bana sorarsanız bu zayıf ve kırılgan devletlerle ilgili olarak sürekli çalışmak gerekli. Ancak o zaman bu tür siyasi krizler önlenebilir. Bu siyasi krizler, kalkınmaya büyük zarar veriyor.”

Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmalar sürerken, Amerikan Senatosu kıtadaki ihtiyaç ve riskleri gözden geçiriyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Linda Thomas-Greenfield Senato’ya Güney Sudan’la ilgili olarak geçtiğimiz günlerde ifade verdi: “Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir’in geçen haftaki Güney Sudan ziyareti bu ülkedeki krizler ve petrol sevkiyatından kaygılı olduğunu gösteriyor. Uganda hükümeti de endişeli. Kenya’da çok büyük bir mülteci kampı var. Etiyopya’nın da bazı endişeleri bulunuyor.”

Afrika’nın ekonomisi yüzde 5 büyümüş ve yoksulluk nüfusun yüzde 48’ini etkiler hale gelmiş olsa bile kıtanın daha hızlı kalkınmaya ihtiyacı var.

Mahtar Diop bunu başarabilmek için Afrika’nın yön değiştirmesi gerektiğini söylüyor: “İlerleme sağlamanın önünde iki zorluk var. Birincisi iş yaratmak, ikincisi de yoksulluğu azaltan örneğin tarım gibi sektörlerde verimliliği arttırmak.”

Robin Renee Sanders Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Nijerya’da ABD büyükelçiliği yapmış. Bugün gıda güvenliği, eğitim, demokrasi ve kalkınma konularında çalışan FEEEDS’in genel müdürü.

Robin Renee Sanders: “Eğer toprak kaynaklarını düzgün kullanmıyorsanız, çevre ve su kaynaklarına önem vermiyorsanız sürdürülebilir tarım yapmanız çok zor.”

Ancak bölge uzmanları kalkınmayı sürdürülebilir kılmanın yolunun dış yatırımı kolaylaştıracak siyasi istikrardan geçtiğini vurguluyor.
XS
SM
MD
LG