Erişilebilirlik

Mozambik Cumhurbaşkanı: 'Tayfunda Ölenler Bini Aşabilir'


Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi Afrika'nın güneyi vuran Idai tayfununun binden fazla kişinin ölümüne neden olmuş olabileceğini söyledi. Radyo Mozmbik’e konuşan Nyusi, resmi rakamın 84 olduğunu ancak buna rağmen bu rakamın binin üzerine çıkabileceğini sandığını söyledi.

Nyusi, 100 binden fazla kişinin tehlikede olduğunu da sözlerine ekledi.

Pungue ve Buzi nehirlerinin taşarak bazı köylerin tamamen yok olmasına, bazı toplulukların da tecrit olmasına neden olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı "Bu çok büyük ölçekli bir felaket” diye konuştu.

Ülkede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Mozambik, Malavi ve Zimbabve’de 1.5 milyondan fazla kişinin etkilendiğinin tahmin edildiğini açıkladı. Ayrıca 10 binlerce kişinin telefon iletişiminin kesildiğini kırsal bölgelere giden yolların kapandığı belirtiliyor.

Kasırga Perşembe günü ilk olarak Beira bölgesinde karaya giriş yaptı ve hızı yaklaşık saatte 200 km olarak ölçüldü. Ardından kuvvetli rüzgar Malavi ve Zimbabve’ye doğru ilerledi.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Hervé Verhoosel Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada “İdai tropik fırtınası yıkıcı sellere neden oldu ve Zimbabve’nin doğusu ve Malavi’nin güneyindeki iç bölgeleri vurdu” dedi.

İdai fırtınasının etkili olduğu bölgeler
İdai fırtınasının etkili olduğu bölgeler

Mozambik Cumhurbaşkanı'nın ölü sayısının bini aşabileceği açıklamasından önce BM Mozambik ve Malavi’de 122 civarında kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Zimbabveli yetkililer de Pazar günü 65 kişinin fırtına nedeniyle öldüğünü doğruladı.

Zimbabve’nin doğusundaki Chimanimani bölgesinde askerler Pazar günü, sel ve çamurun altında kalmış olan bir okul binasından 200 öğrenci ve öğretmenleri kurtardı.

Mozambik ve Zimbabve devlet başkanları yurtdışındaki gezilerini erken keserek ülkelerine geri döndüler.

Fırtınanın vurduğu ülkelerden biri de Mozambik
Fırtınanın vurduğu ülkelerden biri de Mozambik

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızıl Haç kurtarma çalışmalarına yardımcı olurken bölgeye helikopterlerle su, gıda ve tıbbı ihtiyaçların ulaştırılmasını sağlıyor.

XS
SM
MD
LG