Erişilebilirlik

15 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


15 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:24 0:00

New York Times, Başkan Trump’ın, Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde beyazların üstünlüğünü savunan ırkçıların gösterisi sırasında yaşanan şiddet eylemlerini kınayan ve beyaz ırkçıları lanetleyen açıklamayı olaylardan nihayet iki gün sonra yaptığını, ancak bir yandan da yeni tartışmalara imza attığını yazıyor. Gazete, Trump’ın dün ”Irkçılık şerdir. Ku Klux Klan, Neo-Naziler, beyazların üstün olduğunu savunan ırkçılar ve diğer nefret grupları, Amerikalılar olarak el üzerinde tuttuğumuz tüm değerlere karşıdır” şeklindeki açıklamasının geleneksel bir başkanın yapacağı türde bir açıklama olduğunu kaydediyor. Ancak habere göre Trump, açıklama sonrasında Twitter’da yayınladığı bazı mesajlarında yine eski tarzına geri döndü. Başkan, haber medyasını hedef aldığı Twitter mesajında, ”Charlottesville hakkında yeni açıklamalar yaptım ama bir kez daha anladım ki yalan haberciler hiç tatmin olmayacak. Bunlar gerçekten kötü insanlar” dedi. Trump ayrıca kendisine imalat sektörü hakkında tavsiyelerde bulunan Amerikan İmalat Konseyi üyelerinden Merck İlaç Sanayii CEO’su Kenneth Frazier’ın istifası üzerine de sert tepki gösterdi. Siyah olan Frazier, Başkan Trump’ın Charlottesville olaylarına yeterince tepki göstermediği gerekçesiyle kuruldan istifa ettiğini açıklamıştı. Trump ise bu açıklama üzerine Twitter üzerinden Frazier’a yönelik olarak ”Ken Frazier madem İmalat Kurulu’ndan istifa etti, o zaman kazık ilaç fiyatlarını düşürmeye daha çok zamanı olur” şeklinde bir mesaj paylaştı. İş dünyası, medya ve siyasetten birçok sima, Trump’ın öfke dolu mesajı üzerine Amerika’nın en çok tanınan siyah yöneticilerinden Frazier’a adeta destek yağdırdı. Öte yandan ünlü spor giyim markası Under Armour’un CEO’su Kevin Plank ve dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel’in CEO’su Brian Krzanich de Frazier’ınkine benzer gerekçeler göstererek İmalat Kurulu’ndan istifa ettiklerini açıkladı.

New York Times ayrıca Charlottesville olaylarından sonra Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon’un da ateş hattında olduğunu yazıyor. Gazete, alternatif sağın sesi Breitbart haber sitesinin eski yöneticisi Bannon’un Charlottesville olayları üzerine Trump’a, aşırı sağcı eylemcileri çok da şiddetle kınamaması gerektiği şeklinde bir tavsiyede bulunduğu kaydediyor. Bunun nedeni, Trump’ın seçmen tabanının küçük ama son derece enerjik bir parçasını oluşturan bu kesimi dışlamaktan kaçınmak. Ancak habere göre bir zamanlar Trump’ın gözdesi olan aşırı sağcı Bannon, artık Trump Yönetimi için bir kambur olmaya başladı. Trump’ın beyaz ırkçıları kınamak için iki gün beklemesi, Bannon’un Beyaz Saray’dan uzaklaştırılmasını isteyen kesimlerinin seslerinin daha çok çıkmasına yol açtı. Arizona Senatörü John McCain’in danışmanı Mark Salter, Bannon’u kastederek, ”İçinde bir deli olduğu sürece Beyaz Saray’ın işlevini görmesine imkan yok” dedi. Bannon’un Trump’ın damadı Jared Kushner ve Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’la da hiç iyi anlaşamadığı biliniyor.

Washington Post ise Başkan Trump’ın beyaz ırkçıları olayların üzerinden iki gün geçmesinden sonra kınaması ve Merck CEO’su Kenneth Frazier’ın Trump’ın Amerikan İmalat Kurulu’ndan istifa etmesi haberlerinin yanısıra Charlottesville’de Cumartesi günü yaşanan şiddet eylemlerine ilişkin tepki ve yorumları aktarmaya devam ediyor. Gazetede bugün Catherine Rampell imzasıyla yayınlanan makalede, milenyum neslinin de dedeleri kadar ırkçı olabileceğini kanıtladığı yazılı. Yazar Rampell, 2016 başkanlık seçimlerinde, Müslüman ve Latin kökenlileri düşman ilan eden, siyahları aşağı gören Trump seçmen tabanının çoğunun yaşlı beyazlar olduğu şeklinde bir inanç doğduğunu, ancak bu inancın Charlottesville olaylarıyla birlikte yanlış olduğunun kanıtlandığını kaydediyor. Makale şöyle devam ediyor: ”Yaşlı beyazların iğrenç önyargılarının da kendileriyle birlikte tarihe gömüleceği ve yerlerini, aydınlık yüzlü genç nesle bırakacakları sanılıyordu. Ama bunun bir yalandan ibaret olduğunu anladık. Irkçı dedeler can çekişiyor olabilir, ama bağnazlıkları bugünün genç neslinde yeniden canlanıyor. Charlottesville sokaklarında Ku Klux Klan kukuletaları giyen, Nazi selamı veren 50 yaş grubu vardı, evet, ama elleri meşaleli 20’li yaşlardaki beyaz erkeklerin oluşturduğu görüntü tüyleri daha çok ürpertti. Bir protestocuyu öldüren, 19‘unu da yarayalan kişi, 20 yaşındaki beyaz bir erkek. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizlerin 20 yaş grubunun geleceğine darbe indirdiği doğru. Çoğu ilerici genç, gelecek kaygısıyla sola yöneldi, ama zıt cepheye geçenler de var. Milenyum gençliğinin genel olarak eskiye oranla daha ilerici olduğu savı geçerli değil.”

XS
SM
MD
LG