Erişilebilirlik

AIDS'e Ayrılan Bütçelerin Azaltılması Kaygı Yaratıyor


AIDS'e Ayrılan Bütçelerin Azaltılması Kaygı Yaratıyor

Birleşmiş Milletler Dünya AIDS günü bu yıl umut veren gelişmelere sahne oldu. Örgüt, AIDS’den ölümlerin ciddi oranda düştüğünü açıkladı. Ancak, hastalıkla ilgili araştırmalara ayrılan bütçelerde görülen azalma uzmanları kaygılandırıyor. Doktorlar, AIDS’in yayılmasını engellemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine dikkati çekiyor.

Birleşmiş Milletler, son yıllarda AIDS’e yol açan HIV virüsünü yeni kapanların sayısının yüzde 21 oranında azaldığını açıkladı. Bu oran, 1997’de en hızlı artışı yaşayan salgınla mücadelede büyük bir başarı sayılıyor. Yine de her yıl yaklaşık 2 milyon 700 bin kişi HIV kapıyor. İlaç tedavileri sayesinde, dünyada bu virüsle yaşayan, yani AIDS hastası olduğu halde yaşamına devam eden 34 milyon kişi var.

AIDS'e Ayrılan Bütçelerin Azaltılması Kaygı Yaratıyor
AIDS'e Ayrılan Bütçelerin Azaltılması Kaygı YaratıyorÖrgütün AIDS programı eş başkanı Michel Sidibe, 2011 yılının AIDS ile mücadelede bir dönüm noktası olduğunu söylüyor: “Bizim için bu yıl çok önemliydi. Yapılan araştırmalar sayesinde ilk kez, AIDS hastalarını erken teşhis ve tedavi edersek, virüsü yeni kapanların sayısını da yüzde 96 oranında azaltabileceğimizi gördük. Yani, hastalığı önlemeyle tedavi arasında ilişki olmadığı yönündeki yanlış inancı artık bırakıyoruz.”

Erken başlanan ilaç tedavileri, hem AIDS’den ölümleri hem de yeni enfeksiyonları azalttı. Ancak Amerika Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü başkanı Dr. Anthony Fauci’ye göre daha çözülmesi gereken önemli sorunlar var. AIDS ile ilgili uzun yılladır çalışmalar yürüten Dr. Fauci şöyle konuşuyor: “Ne kadar çok kişiyi muaye ederseniz, erken teşhis şansınız o kadar yüksek olur. Ölümler de bir o kadar azalır. Bu iyi haber. Ancak kötü haber, bu salgın hastalığın durdurulması konusunda hala yapılması gereken çok şey var.”

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Orta Afrika ülkelerinde hala yılda bir milyondan fazla kişi AIDS’den ölüyor. Hastalığın en yoğun görüldüğü bu bölgede, uzmanlar erken teşhisi arttırarak, hem ölümleri hem de salgını durdurmaya çalışıyor. Dr. Fauci, bu çabanın, diğer hastalığı önleme stratejileriyle desteklenmesi halinde başarı sağlanabileceğini düşünüyor.

Dr. Anthony Fauci
Dr. Anthony Fauci


Dr. Fauci, “Hastaları tedavi etmeye başlayıp vücutlarındaki virüs oranını düşürürseniz, virüsü başkalarına geçirme riskleri de azalır. Yani, hastalığın bulaşması için gereken bütün önlemleri almanız ve tedaviyi gereken şekilde yapmanız halinde, salgının önemli oranda azaldığını görme şansınız var,” diyor.

Hastalığı önleme ve aşı çalışmalarına yeterince para ayrılması, bir diğer önemli sorun. 2010’da bunun için yapılan bağışların düşmesi kaygı yarattı. Bir önceki yıl 7.6 milyar dolar olan bağışlar, 2010’da 6.9 milyar dolara düştü. Sidibe, BM üyesi ülkelerin bu açığı kapatma sözü verdiklerini ve bunun için umudu olduğunu söylüyor. Uzman, bu yatırımlar sayesinde 1990’lı yıllarda korkunç bir salgın olarak başlayan AIDS’in kökünün kazınabileceğini belirtiyor.


XS
SM
MD
LG