Erişilebilirlik

Al-Monitor: “Fidan ile Blinken Londra’da görüşecek”


Al-Monitor haber sitesi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 21-22 Haziran’da Londra’da yapılacak Ukrayna konferansı çerçevesinde görüşeceğini bildirdi.

Al-Monitor muhabiri Amberin Zaman imzalı haber diplomatik kaynaklara dayandırıldı. Diplomatik kaynaklara göre, görüşmenin ana gündemini Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine devam eden itirazı oluşturacak.

Görüşmeyi kimin talep ettiğinin öğrenilemediğini aktaran Al-Monitor, Fidan-Blinken görüşmesinin Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinden sonra yapılacak ilk görüşme olacağına dikkat çekti.

“Fidan’ın selefi Mevlüt Çavuşoğlu’na göre Blinken ile daha iyi bir uyum yakalaması bekleniyor” yorumu yapılan haberde, ancak Fidan’ın Erdoğan’ı İsveç konusunda ikna edip etmeyeceğinin belirsiz olduğu kaydedildi.

Erdoğan İsveç’in NATO üyeliğine, Türkiye’nin terör örgütleri konusundaki kaygılarını gideremediği ve terör örgütü üyelerini Ankara’ya iade etmeyi reddettiği gerekçeleriyle karşı çıkmayı sürdürüyor.

Haberde ayrıca, “İsveç'in Türkiye ile yaşadığı sorunların bazı açılardan Ankara ile Washington arasındaki sorunları yansıttığı” yorumu yapıldı.

"SDG yetkilileri Türkiye'yi kızdırmamak için Washington ziyaretini erteledi"

Türkiye’nin Pentagon'dan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ittifakını bozmasını istediği ve Fethullah Gülen'in iadesini talep ettiği hatırlatılan haberde, “Washington her ikisine de hayır dedi. Ancak Al-Monitor'a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Suriyeli Kürt yetkililer, Şubat ayında Washington'a gidecek SDG bağlantılı bazı yetkililere Ankara'yı daha fazla kızdırmamak için seyahatlerini ertelemelerinin söylendiğini aktardı” ifadeleri yer aldı.

Ankara’nın Washington'dan F-16 savaş uçağı talebinin de hatırlatıldığı haberde, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Türkiye İsveç'in NATO'ya katılmasına izin vermedikçe F-16 satışının onaylanamayacağını söylediği kaydedildi.

Haberde ayrıca, Türkiye’nin, İsveç konusunda yumuşaması halinde Menendez'in satışı onaylayacağına inanmadığı yorumu yapıldı.

İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye’nin yanısıra Macaristan da henüz onay vermedi. ABD ve Batı ülkeleri gelecek ay Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesi öncesi Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesini bekliyor.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük kara çatışmasını başlatmasının ardından NATO'ya katılmak için başvuruda bulunmuştu.

STÜDYO VOA

Biden ve Trump göçmen krizini incelemek üzere aynı gün Meksika sınırında – 29 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG