Erişilebilirlik

Alman Yeşiller Partisi ve 12 Haziran Seçimleri


Alman Yeşiller Partisi ve 12 Haziran Seçimleri

Türkiye, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlere odaklandı, milyonlarca seçmen önümüzdeki Pazar günü sandıklara gidecek. Seçimler, uluslararası arenada da ilgiyle takip ediliyor.

Yeşiller Partisi Alman siyasetinde oldum olası Türkiye’deki gelişmeleri en yoğun şekilde takip eden politik oluşumların başında geliyor. 80li yıllardan bu yana ülkedeki demokratikleşme süreci, insan hakları ve Kürt sorunu, Türkiye’nin AB ve Almanya ile olan ilişkileri konularını sıklıkla Almanya’nın gündemine taşıyan Yeşiller’in 2008 yılında Eş Genel Başkanlığına Cem Özdemir’in seçilmesi ile, partinin bu konulardaki angajmanı yeni bir ivme kazandı. 12 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye´deki son durumu değerlendiren Cem Özdemir, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçimi kazanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu, ancak bunun ülke açısından bazı soruları da beraberinde getirebileceğine dikkat çekti.

Geçmişte Türkiye’de siyasetin en büyük sorunlarından birinin muhalefetin zayıflığı olduğunu savunan Özdemir, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile güçlendiğini, ancak Avrupa Birliği konusundaki politikalarının yetersiz kaldığını belirtti.

Türkiye’nin AKP iktidarının ilk yıllarında özellikle insan hakları ve Kürt sorunu gibi konularda kayda değer bazı adımlar attığını savunan Cem Özdemir, son dönemde bu sürecin duraksadığını söyledi.

Türkiye’de seçimler sonrasında kurulacak yeni hükümetin, öncelikle anayasa değişikliği üzerinde çalışması gerektiğini dile getiren Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı bu anayasanın CHP’nin de katılımıyla toplumsal bir uzlaşma sonucu hazırlanmasının daha iyi olacağı düşüncesinde.


XS
SM
MD
LG