Erişilebilirlik

76’ncı Altın Küre Ödülleri İçin Geri Sayım


76’ıncı Altın Küre Ödülleri 6 Ocak Pazar akşamı Los Angeles’ta dağıtılacak. Ödül töreninin düzenleneceği Beverly Hilton otelinde misafirler için kırmızı halı, gecenin sunucuları oyuncu Sandra Oh ve komedyen Andy Samberg’in katılımıyla serildi.

Film ve dizilere verilen, Oscar ödüllerinin habercisi olarak görülen Altın Küreler’de en dikkat çeken adaylıklar, Amerikalı siyasetçi ve eski başkan yardımcısı Dick Cheney’nin hayatını konu alan filme ait. ‘Vice’, komedi filmi, erkek oyuncu, yönetmen, senaryo, yardımcı kadın ve erkek oyuncu dallarında en iyi olmaya aday.

6 dalla en fazla adaylığa sahip olan ‘Vice’ı, müzisyen Lady Gaga’nın başrolünde olduğu ‘A Star is Born’ izliyor. Aktör Bradley Cooper'ın ilk defa yönetmen koltuğuna oturduğu film, en iyi erkek, en iyi kadın, en iyi drama filmi, en iyi yönetmen dışında en iyi orijinal şarkı dalında da aday.

‘Green Book’, ‘Black Panther’, ‘Crazy Rich Asians’ ve ‘Bohemian Rhapsody’ de adaylıklarıyla gecenin iddialı yapımlarından.

Daha çok Queen’in solisti Freddie Mercury’nin hayatına odaklanan ‘Bohemian Rhapsody’, drama dalında en iyi film adayı. Mercury’yi canlandıran Rami Malek de en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösteriliyor.

Dizi adayları arasında öne çıkan yapım ise, modacı Gianni Versace’nin cinayetini konu alan, ‘The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story.’ 4 adaylığı olan dizi, Penelope Cruz ve Ricky Martin’i bir araya getirmişti.

Yarışmada iddialı olan diğer LGBTİ yapımlar, Ryan Murphy imzalı dizi ‘Pose’ ve en iyi drama filmi adayı ‘Boy Erased.’

Ricky Martin
Ricky Martin

Son dönemde sıkça konuşulan Alfonso Cuaron’un Netflix için çektiği ‘Roma’ filmi en iyi senaryo, en iyi yönetmen ve en iyi yabancı film dallarında Altın Küre adayı. İngilizce olmayan yapımlar, en iyi film kategorisine giremediği için Roma’nın bu dalda adaylığı bulunmuyor.

Gecenin yaşam boyu başarı ödülü de 4 kez Oscar’a, 5 kez de Altın Küre’ye aday gösterilen Jeff Bridges’a verilecek. 2010’da ‘Crazy Heart’ filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında hem Altın Küre hem Oscar alan 69 yaşındaki Bridges, sinema dünyasına önemli katkıları olan isimlere 1952'den bu yana verilen Cecil B. DeMille ödülünü evine götürecek.

2006’da Grey’s Anatomy dizisindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alan Sandra Oh, Altın Küreler’e bu yıl gecenin sunucusu olarak dönüyor. 2018’de "Killing Eve" dizisindeki performansıyla adından söz ettiren Güney Kore asıllı Oh, en önemli ödül törenlerinden birini sunan ilk Asyalı oyuncu olarak da tarih yazacak.

Gecede ödül verecek isimlerin listesi de belli oldu. Gary Oldman, Harrison Ford, Jamie Lee Curtis, Catherine Zeta-Jones, Halle Berry, Jessica Chastain, Idris Elba, Mike Myers, Ben Stiller ve daha birçok oyuncu sahneye çıkacak.

ABD’de doğu kıyısında akşam 20.00’de başlayacak olan ödül töreni NBC kanalında yayınlanacak. Dizi ve filmlerin Türkiye’deki sıkı takipçileri de töreni, sabaha karşı 4.00’te FoxLife’tan takip edebilecek. Kanallar, ödül töreni öncesi yıldızların kırmızı halı geçişini de yayınlayacak.

XS
SM
MD
LG