Erişilebilirlik

Altın Madalyalı Amerikalı Jimnastikçiler Turnede


Londra Olimpiyat Oyunları’nda jimnastikte takım olarak altın madalya kazanan beş ünlü Amerikalı jimnastikçi, bu spor dalını gençlere sevdirmek ve daha iyi tanıtmak için ülke çapında turneye çıktı. Amerika’nın Sesi, halen sakat olan 16 yaşındaki jimnastikçi McKayla Maroney’le Washington ziyareti sırasında konuştu. Haberin devamı ↓
Altın Madalyalı Amerikalı Jimnastikçiler Turnede
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Londra Olimpiyatları’nın üzerinden yaklaşık beş ay geçmesine rağmen Amerikalı jimnastikçiler hala çok popüler. Kellogg’s Jimnastik Şampiyonları Turnesi’ne katılan sporcular, 40 kentte izleyicilere keyifli dakikalar yaşatıyor.

Takımın en ünlü sporcularından biri, kısa süre önce ayak parmağını kıran McKayla Maroney.

Maroney, Olimpiyatlarda elde ettikleri başarıdan sonra hayran sayılarının arttığını söylüyor: ”Olimpiyatlarda altın madalya kazanmamıza herkes çok sevindi. Karşılaştığım birçok kişi bana teşekkür ediyor. Önce ne için teşekkür ettiklerini anlamıyordum; bana bu madalyayı ülkeme kazandırdığım için teşekkür ettiklerini söylüyorlar. Bu madalya herkes için çok şey ifade ediyor. Bunun için çok mutluyum.”

16 yaşındaki jimnastikçi sadece sporculuğuyla ünlü değil.

McKayla Maroney’nin atlama beygirinde gümüş madalya kazandıktan sonra podyumda madalyasını alırken takındığı ve memnuniyetsizliğini yansıtan yüz ifadesi sosyal medyada adeta bir virüs gibi yayılmış, defalarca taklit edilmişti. Jimnastikçinin Amerika turu sırasında Beyaz Saray’da Başkan Obama’nın isteği üzerine çektirdiği aynı poz da yine sosyal medyada büyük yankı buldu…

McKayla Maroney, ”İlk önce sadece birkaç saniye süren yüz ifademin bu kadar hızla üne kavuşmasına anlam verememiş, son derece tuhaf bulmuştum. Birçok kişi aynı yüz ifadesini taklit ediyordu. Ama artık gülüp geçiyorum,” şeklinde konuştu.

Öğrenci Caroline Markoski gibi hayranları, jimnastikçilerin sadece çok iyi birer sporcu değil, aynı zamanda herkese örnek olduklarını söylüyor: Takımdaki tüm jimnastikçiler hem akıllı, hem atletik, hem de güçlüydü. Herkes bu özellikleri nedeniyle onları çok sevdi.”

Jimnastikçilerin sporu bırakma gibi bir niyetleri yok, ancak şöhretlerinin tadını çıkarabilecekleri zamanın çok az olduğunun farkındalar.
XS
SM
MD
LG