Erişilebilirlik

Amerika İşçi Bayramını Kutluyor


Amerika İşçi Bayramını Kutluyor

Bugün Amerikalıların resmi tatil olarak kutladıkları İşçi Bayramı.

Ancak bu yıl İşçi Bayramı, istihdam piyasasından gelen olumsuz haberlerin gölgesinde kutlanıyor.

1894’ten bu yana Eylül ayının ilk Pazartesileri kutlanan İşçi Bayramı, bir yandan ailelerin pikniklerde bir araya gelip dinlendikleri bir tatil olarak bilinirken, diğer yandan da sıcak yaz mevsiminin bitişini temsil ediyor.

İşçi bayramlarında sendikalar ve işçi örgütleri de kentlerde ve büyük yerleşim yerlerinde geçit törenleri düzenliyor. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda büyük çıkış yapan işçi örgütlenmeleri son yıllarda bu canlılığını gözle görülür bir şekilde yitirmiş durumda. Amerika’da artık neredeyse ortalama sekiz işçiden yalnızca biri sendika üyesi. Kamu görevlileri arasındaki sendika üyeliği de özel sektör çalışanlarını ilk kez geçmiş durumda.

Amerika’nın bazı bölgelerinde de okullar İşçi Bayramı’nın izleyen gün yeni öğretim yılına başlıyor.

Başkan Barack Obama, İşçi Bayramı törenlerine Michigan eyaletinin Detroit kentinde katılıyor.Bir zamanlar otomotiv sektörünün merkezi kabul edilen Detroit, yabancı otomotiv ürünleriyle rekabet edemeyince büyük kan kaybetti. Nüfusu da azalan kentin bazı bölgeleri, bugün terkedilmiş evlerle dolu hayalet kent görünümünde.

Ekonomiyi ve iş piyasasını yeniden canlandırmayı amaçlayan Başkan Obama’nın Perşembe günü yeni istihdam planını Kongre’de yapacağı konuşmayla açıklaması bekleniyor.

300 milyonun biraz üzerinde nüfusa sahip Amerika’da bugün 14 milyon işsiz bulunuyor ve milyonlarca kişi de part-time işlerle hayatını sürdürmek zorunda. Rekor düzeyde büyüyen işsizlik oranı son 29 aydır yüzde 9 seviyesinde seyrediyor ve hala azalma eğilimi göstermiyor.

XS
SM
MD
LG