Erişilebilirlik

Amerika Bilgi Teknolojilerinde Hala Lider


Amerika Bilgi Teknolojilerinde Hala Lider

Yeni bir araştırma, Amerika’nın bilgi teknolojisinde hala lider olduğunu, ama Hindistan, Malezya ve Çin’in Amerika’yı bu alanda yakalamak amacıyla büyük atılımlar yaptığını bildiriyor.

Business Software Alliance adlı denetleme kuruluşu tarafından hazırlanan rapor, üretimi arttırmak ve ekonomik büyümeyi sağlamak için yeni teknoloji geliştirmenin öneminin altını çiziyor.

BSA’nın 66 ülke arasında yaptığı araştırma, Amerika’yı yıllardır bilgi teknolojilerine yaptığı yatırımlardan, üniversitelerinin kalitesinden, yenilikçi kültüründen ve sağlam hukuk sisteminden dolayı bilgi teknolojileri listesinde birinci sıraya yerleştiriyor.

Çin’de bu alandaki hızlı gelişmenin yavaşladığına işaret eden rapor, bu ülkenin telif haklarını korumada zayıf kaldığına dikkati çekiyor. Hindistan’sa gerek araştırma ve geliştirme alanındaki çalışmalarından, gerekse üniversiteye kayıt sayısının artmasından dolayı hızlı yükselen ülkeler arasında gösteriliyor. Malezya da raporda, AR-GE çalışmalarını arttıran bir ülke olarak geçiyor.

Avrupa Birliği bilgi teknolojileri açısından güçlü bir temele sahip olsa da, Birlik içinde çalışanları koruyan hukuk sisteminin, zarar eden şirketlerden eleman çıkarmayı güçleştirdiğine işaret ediliyor.

XS
SM
MD
LG