Erişilebilirlik

Amerika'dan 1 Milyar Dolarlık Yeni Füzesavar Sistemi


Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel, Kuzey Kore’den artan uzun menzilli füze tehdidi üzerine Alaska eyaletine 14 ek füzesavar bataryası yerleştirileceğini açıkladı.

Hagel, toplamı 1 milyar dolara mal olacak bu savunma sisteminin, Japonya’ya yeni bir radar sistemi kurulmasını da kapsadığını bildirdi. Amerika Savunma Bakanı, amaçlarının Kuzey Kore’nin yol açabileceği tehdidin “bir adım önüne geçmek” olduğunu belirtti.

Yeni sistemin tamamı 2017 yılında devreye girecek. Amerika halen California eyaletinde 4, Alaska’da da 26 füze bataryası bulunduruyor. Yeni füzeleri de Alaska’ya yerleştirme kararı, Obama yönetiminin Amerikan anakarasında füze savunma sistemini genişletme planını rafa kaldırdığına işaret ediyor.

Kuzey Kore tehdidi beklenenin üstünde

Amerikan yönetimi, Kuzey Kore’nin kıtalar arası nükleer füze saldırısı geliştirme kapasitesinin yıllar alabileceğini savunuyor. Ancak Pyongyang, uzun menzilli füze sistemi ve uzay projelerinde önemli ilerleme kaydetti. Kuzey Kore’nin mevcut uzun menzilli füzeleri 8 bin kilometre kapasiteli. Bu füzeler, Hawaii ve Alaska eyaletinin batısını kapsıyor. Kuzey Kore aynı füze teknolojisini geçen yıl yörüngeye uydu taşıyan aracında da kullandı.

Kuzey Kore, Aralık ayında bir uzun menzilli füze denemesi yapmış, üçüncü nükleer denemesini de geçen ay gerçekleştirmişti. Bu denemelerin ardından Birleşmiş Milletler’in yeni yaptırım kararına maruz kalan Pyongyang, nükleer silahlarını kullanarak “İkinci Kore Savaşı’nı başlatma” tehdidinde bulundu.

Dün Kuzey Kore’nin Japon Denizi’nde Güney Kore karasularına yakın bölgede iki kısa menzilli roket denemesi yaptığı bildirildi.

Kuzey Kore bir süredir Güney Kore sınırına yakın bölgelerde kara tatbikatı da düzenliyor.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG