Erişilebilirlik

Amerikan Havaalanlarında Güvenlik Önlemleri Arttırılıyor


Amerika Ulaşım Güvenlik Dairesi Amerikan havaalanlarındaki güvenlik önlemlerini arttırıyor. Bundan sonra cep telefonundan büyük elektronik cihazlar ayrıca taramadan geçirilecek.

Güvenlik yetkilileri, seyahat edeceklere cep telefonundan daha büyük aygıtları çantalarından çıkarmalarını ve kutuya kendilerinin koymalarını isteyecek.

Ulaşım Güvenlik Dairesi buna gerekçe olarak havacılık sektörüne yönelik tehditlerin artmasını gösterdi.

Yeni kural, diz üstü bilgisayarları evde bırakarak tabletle seyahat etmenin yararını ortadan kaldırıyor. Eskiden seyahat edenler daha küçük elektronik aygıtlarını X-ray cihazından geçirmek için ayrıca çantalarından çıkarmıyorlardı.

Mayıs ayında İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Ulaşım Güvenlik Dairesi tabletler için 10 havaalanında ek tarama önlemleri test edeceğini açıklamıştı. Pilot program başarılı oldu ve gelecek hafta ve aylarda ülke genelinde kuralların genişletileceği açıklandı.

Amerika Havayolları, Ulaşım Güvenlik Dairesi yetkilileriyle işbirliğine devam etmeye kararlı olduğunu açıkladı.

Teröristlerin diz üstü bilgisayarlara patlayıcılar yerleştirmesi İç Güvenlik Bakanlığı’nın Mart ayında 10 Ortadoğu havaalanından gelen uçaklarda cep telefonlarından büyük elektronik aygıtların kabin içinde bulunudurulmasına yasak getirmesine neden olmuştu. Bu kısıtlamalar güvenlik önlemleri arttırılınca kaldırılmıştı.

İç Güvenlik Bakanı John Kelly daha sonra 180 havayolu şirketinin 280 havaalanından doğrudan Amerika’ya uçuşuyla ilgili olarak daha fazla güvenlik önlemi açıklamıştı. 19 Temmuz’da yürürlüğe giren güvenlik önlemleri günde 2 bin uçuşta 325 bin yolcuya uygulandı.

XS
SM
MD
LG