Erişilebilirlik

Amerika Kar Etkisi Altında: THY Seferlerinde Aksamalar Yaşandı


2018’in ilk kar fırtınası Amerika’nın kuzey doğusunu vurdu. Okullar ve devlet daireleri kapandı, birçokları işlerine giderken zor anlar geçirdi. Yol ekipleri buzlanmayı önlemek için çalışıyor.

Aşırı soğuk ve sıcak hava dalgalarının ani çakışması yüzünden meydana gelen ve "bomba kasırgası" denilen şiddetli fırtına Boston’dan Florida’ya kadar etkisi hissedilen fırtına perşembe günü New York şehrini felç etti.

Perşembe sabahı etkili olmaya başlayan kar fırtınası, gün boyu aralıksız devam etti. Kar yağışı, akşam saatlerinden itibaren yerini son yıllarda görülen en soğuk havaya bıraktı. Hava sıcaklığı New York’ta sıfırın altında 10 dereceye kadar düşetü. Cuma ve Cumartesi günleri havanın daha da soğuması bekleniyor.

New York Valisi Andrew Cuomo kentte ve eyalet genelinde acil durum ilan etti. Şehrin üç havaalanında 4 binden fazla uçuş iptal edilirken, otobüs seferleri durma noktasına geldi. Metro ve tren sisteminde gecikmeler yaşandı, bazı metro seferleri de gün içinde kötü hava şartları yüzünden yapılamadı. Cuma günü yapılması planlanan 500’e yakın uçuş da şimdiden iptal edildi.

Karayolu ulaşımını da felç eden kasırga nedeniyle çok sayıda trafik kazası da meydana geldi. Yetkililer vatandaşlardan çok gerekmedikçe dışarı çıkmamalarını isterken, kar temizleme çalışmaları da aralıksız sürüyor.

Birçok kurum, kuruluş, okul ve iş yerinin tatil edilmesine sebep olan kar fırtınası sonrası, alışveriş merkezlerindeki mağazaların büyük bölümü açılmadı. New York'ta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi de olumsuz koşullar nedeniyle kapatıldı.

Yetkililerin verdiği son bilgilere göre kar seviyesi New York'ta 30 santimetreye ulaştı.

THY Uçağı JFK'ye İnemedi

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-New York seferini yapan TK1 sefer sayılı yolcu uçağı da JFK Havalimanı'ndaki kötü hava koşulları nedeniyle New York yakınlarında, New Jersey'de bulunan Newark Havalimanı'na indi.

JFK'in yoğun kar sebebiyle kapalı olması üzerine Newark Havalimanı'na yönlendirilen ve 19:27'de sorunsuz bir iniş gerçekleştiren Boeing 777-300 tipi uçakta toplam 334 yolcu 17 mürettebat vardı.

Türk Hava Yolları'nın yerel saatle bu gece 23:50'de JFK Havalimanı'ndan kalkacak ve İstanbul seferini gerçekleştirecek olan uçakta da JFK'deki olumsuz seferler nedeniyle gecikme olabileceği belirtiliyor. Yetkililer yolcuların son bilgileri kontrol etmeden yola çıkmamaları tavsiyesinde bulunuyorlar.

Kar Fırtınası Amerika’nın Kuzey Doğusunda Hayatı Felç Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

Kuzey Carolina’dan Maine’e kadar uzanan kıyı bölgesinde fırtına uyarısı yapıldı. Halk, saatte 89 kilometre hıza ulaşan rüzgarların ağaçları devirebileceği ve elektriklerin kesilmesine yol açabileceği yönünde uyarıldı.

Boston ve kuzeyindeki kıyı bölgesinde kar kalınlığının 30 santimi bulması bekleniyor.

Bu hava olayı “bomba kasırgası” olarak tanımlanıyor. Kar fırtınası, barometrik basıncın 24 saatte 24 milibar düşmesiyle ortaya çıkan ve “bomb cyclone” yani “bomba kasırgası” adı verilen hava olayının ürünü.

Karın Hayatı Felç Ettiği New York'tan Görüntüler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Tallahassee’ye 30 yıl sonra ilk kar

Çarşamba günü, fırtına güney eyaleti Florida’nın başkenti Tallahassee’ye kar getirdi. Kentte 30 yılda ilk kez kar yağdı.

İç ve dış hatlar olmak üzere yaklaşık 3 bin uçuş iptal edildi. New York'un üç önemli havaalanı ve Boston Logan Uluslararası Havaalanı’nda dört uçuştan üçü iptal edildi.

Federal devlet daireleri Perşembe günü iki saat geç açıldı. Connecticut ve Massachusetts’te işi hayati olmayan çalışanların evde kalması istendi. Maine’de de Vali Paul LePage, devlet daireleri bir günlüğüne kapattı.

Kar fırtınası Noel’den bu yana süren aşırı soğukları az da olsa kırdı.

“Sıcaklık yeniden düşebilir”

Ancak meteoroloji uzmanları sıcaklığın Cuma günü yine ani şekilde düşebileceği uyarısında bulunuyor. Yol işçileri, kaldırımları ve yolları kardan temizlemek için uğraşıyor, aksi halde aniden düşen sıcaklıklar ciddi buzlanmaya neden olacak.

New York, New Jersey, Boston ve bölgedeki diğer bazı kentlerde okullar tatil edildi.

Georgia, Kuzey Carolina, Virginia eyaletlerinde 35 binden fazla haneye elektrik verilemiyor.

Virginia’da US-13 otoyolunun bir kısmı şiddetli rüzgar yüzünden kapatıldı. Ulaştırma Dairesi, yol koşulları yüzünden çok sayıda gecikme yaşandığını bildirdi.

Çarşamba günü geç saatlerdeyse Miami’den New York’a giden ve 311 yolcu taşıyan Amtrak şirketine ait trendeki bir yük ve yolcu vagonu raydan çıktı. Olayda yaralanan olmadı.

Soğuk hava nedeniyle en az dokuz kişi hayatını kaybetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG