Erişilebilirlik

Amerika Küçük Şirketlere mi Güveniyor?


Amerika Küçük Şirketlere mi Güveniyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Amerika’nın Sesi Beyaz Saray muhabiri Aru Pande, ürettiği malları Çin gibi ülkelere ihraç eden ve yeni istihdam alanları yaratan küçük şirketlerin Amerikan ekonomisine katkısını inceledi

Başkan Barack Obama 20 Ocak günü, her başkanın yıllık olarak yaptığı Birliğin Durumu konuşmasını yapacak. Obama’nın bu konuşmada dış ve iç siyasetin yanı sıra ekonomik duruma da ağırlık vermesi bekleniyor. İşsizliğin azaltılması, imalatın ve ihracatın güçlendirilmesi Obama’nın ekonomi alanında üzerinde duracağı ana konular olacak. Obama'nın bu konuşmada küçük şirketlere yönelik bazı teşvikler de açıklaması bekleniyor.

Amerika’nın Sesi Beyaz Saray muhabiri Aru Pande de, ürettiği malları Çin gibi ülkelere ihraç eden ve yeni istihdam alanları yaratan küçük şirketlerin Amerikan ekonomisine katkısını inceledi.

Drew Greenblatt, “Çin’in Şangay kentinde bu ürünün kullanılacağını bilmek beni çok gururlandırıyor,” diyor.

Drew Greenblatt, 1998’de çelik kablo fabrikasını satın aldığında işçiler asgari ücretle çalışıyor, kablolar elle şekillendiriliyordu.

O günden bu yana geçen 17 yıl içinde sayıları 30’a yükselen işçiler robotlar yardımıyla çeliğe şekil veriyor ve asgari ücretin çok üzerinde maaş alıyor.

Greenblatt, “Bizim Çin’den farkımız bu, biz çalışanlarımıza asgari ücret vermiyoruz. Kalifiye eleman çalıştırıyor, onların akıl ve becerileri sayesinde rekabet gücümüzü yükseltiyoruz,” diyor.

Aynı ilkeleri Başkan Barack Obama 9 Ocak günkü, Başkan Yardımcısı Joe Biden da Tennessee’deki bir fabrikadaki konuşmasında savundu.

Obama, son 58 ayda ekonomiye eklenen 786 bin yeni iş sahasından ve hükümet-özel sektör ve üniversiteleri biraraya getirerek ileri teknoloji alanında yeni iş sahaları yaratacak projeden bahsetti: “Dünyanın en dinamik ekonomisine; en iyi şirketlerine ve en iyi üniversitelerine sahibiz. Bunları biraraya getirip daha fazla iş sahası ve yeni fırsatlar yaratmalarını sağlayalım.”

Amerika’daki bazı metal fabrikaları, Alman teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

Fabrikalarda da Brent Fox gibi savaşlara katılmış eski askerlere iş verme konusunda öncelik tanınıyor.

Fox, bazı meslek içi eğitim kursları aldıktan sonra düz işçilikten ekip başlığında terfi ettirilmiş. Fox, çalıştığı metal fabrikasının yabancı firmalara karşı verdiği rekabetten gurur duyuyor: “Küresel bir ekonomide, herşeyin yabancı ülkelerden ucuza ithal edilebileceği bir zamanda, bizim gibi yerel fabrikaların Amerika’da rekabet edebilmesi çok güzel.”

Fabrika sahibi Drew Greenblatt, daha fazla ticari anlaşma, daha iyi vergi sistemi ve telif haklarının güvence altında olması gibi unsurlar sayesinde küçük işletmelerin Amerikan halkına daha fazla iş sahası yaratacağına inanıyor: “Amerikan imalat sektörü bir rönesans yaşıyor ve bunun meyvelerini yakında alacağız.”

Greenblatt, kendi şirketinin bile yakında fabrikayı genişleteceğini, teknolojisini yenileceğini ve daha fazla mühendisi işe alacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG