Erişilebilirlik

Amerika’da 11 Eylül Zanlıları Mahkemede


Гуантанамо. Субботя, 5 мая. Журналисты направляются в здание суда.

Kaçırılan yolcu uçaklarıyla yapılan eşzamanlı saldırılarda New York’ta iki gökdelen çökmüş, Washington’daki Savunma Bakanlığı binası ağır hasar görmüş, bir uçak düşmüş ve yaklaşık 3,000 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıların mimarı olduğu öne sürülen Halit Şeyh Muhammet ve diğer zanlılar Amerika’nın Küba’daki Guantanamo üssünde, askeri mahkemede yargılanacak.

Uçak kaçırma, terör eylemi planlama, cinayet ve mülke zarar vermekle suçlanan zanlılara, suçlu bulunmaları halinde ölüm cezası verilmesi mümkün.

Nasıl ve nerede yargılanacaklarıyla ilgili hukuki ve siyasi tartışma nedeniyle zanlılar son 5 yıldır Guantanamo üssündeki özel cezaevinde tutuluyordu. Zanlılardan Şeyh Muhammet daha önce 3 yılı aşkın bir süre Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü’nün cezaevinde tutulmuştu.

Davanın başlamasından önceki ilk duruşmaya saldırılarda ölen kişilerin kurayla belirlenmiş birkaç yakını da katıldı. Kurayı kazanamayan ancak duruşmayı izlemek isteyen diğer mağdur yakınlarına ise, Amerika’daki askeri üslerde mahkemeyi televizyon bağlantısıyla izleme imkânı sağlandı.

XS
SM
MD
LG