Erişilebilirlik

Amerika’da ‘Etik’ Tartışma


Kongre üyeleri hakkında soruşturma açılmasını zorlaştıracak bir karar Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler'in grup toplantısında kabul edildi. Duyuru yapılmadan ve kapalı kapılar ardında yapılan oylama, hem oylanma şekli hem de içeriği nedeniyle tepkilere neden oldu

Cumhuriyetçiler'in kapalı kapılar ardında yaptığı grup toplantısında karar 74'e karşı 119 oyla kabul edildi.

Karar Kongre Etik Komisyonu'nu işlevsiz hale getirmeyi amaçlıyor. Ayrıca Kongre Etik Komisyonu'nun bundan sonra bir basın sözcüsü de olmayacak. Bu durumda Kongre üyeleri ile ilgili görevi kötüye kullanma, rüşvet alma ve benzeri iddialar kamuoyuna duyurulmayacak.

Karara tepki gösterenler arasında hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat kanattan Kongre üyeleri var. Temsiciler Meclisi'ndeki Demokratlar'ın lideri Nancy Pelosi yaptığı açıklamada “Bataklığı kurutmak istiyoruz diyen Cumhuriyetçilerin Kongre’nin yeni yılda görevine başlayacağı ilk gün yaptıkları ilk icraat bağımsız etik komisyonunu devre dışı bırakmak oluyor. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu yeni Kongre’nin ilk kaybı etik değerler oluyor,” dedi.

Söz konusu etik komisyon yaklaşık 10 yıl kadar önce Temsilciler Meclisi Üyeleri Duke Cunningham, William J. Jefferson ve Bob Ney hakkındaki rüşvet iddialarının araştırılması sürecinde kurulmuştu. Komisyonun bağımsız olarak yürüttüğü soruşturma neticesinde bu politikacılar hapis cezasına çarptırılmıştı.

Trump’tan tepki

20 Ocak’ta resmen Başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump da gelişmelere tepki gösterdi. Trump, “Kongre, bağımsız Etik Komisyonu'nu gerçekten zayıflatmak zorunda mı?, Vergi reformuna, sağlık ve daha önemli konulara odaklanın” şeklinde Tweet attı.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG