Erişilebilirlik

Amerika'da Farklı Etnik Kökenli Gençlerin Sayısı Artıyor


Amerika'da Farklı Etnik Kökenli Gençlerin Sayısı Artıyor

Amerika’da farklı ırk ve etnik gruplardan gençlerin sayısı hızla artıyor. Bu gençlerin çoğu üniversiteye gittiklerinde ırk ve etnik kökenler arasındaki farklılıkları gidermek, diğer yaşıtları arasında köprü kurmak istiyor.

Bunlardan Mullins, ”Baba tarafım Peru ve Çin’den geliyor,” diyor.

Mateus, şöyle konuşuyor: ”Babam Portekizli.”

Mullins ise şunları söylüyor: ”Anne tarafım İrlandalı, Alman ve Fransız. Cherokee ve Shawnee kızılderili kanı da var.”

Mateus şöyle devam ediyor: ”Anne tarafım Haitili ve Afrikalı.”

Irk ve etnik kökenle ilgili istatistikler hükümet tarafından azınlıklara karşı ayrımcılığı incelemek amacıyla kullanılıyor. Amerika’da genellikle deri rengine göre dört ana ırk sınıflandırması yapılıyor; beyaz, siyah, Uzakdoğulu ve Kızılderili. Birçok sosyologsa bu yöntemin bilimsel olmadığını öne sürüyor. Bunlardan biri de Brookings Enstitüsü'nden William Frey:

”Irkın deri rengine ve genlerinize bağlı olması gerektiği düşüncesinin artık eskidiğine inanıyorum.”

Urban Ensitütü'nden Margaret Simms de şunları söylüyor:

”Biyologlara soracak olursanız bu dört ana ırk grubu arasında çok az biyolojik farklılık olduğu yanıtını alırsınız.”

Margaret Simms, etnik kökeni belirlemenin de zor olduğunu, ancak çoğunlukla milliyet ya da ortak dile bağlı olduğunu söylüyor. Örneğin ‘Hispanik’ ırk değil etnik köken. Margaret Simms açıklıyor:

”Hispanik tanımlaması İspanya’nın egemenliğine girmiş olan, bu nedenle İspanyolca konuşulan ülkelerden gelenler için yapılıyor.”

William Frey de şöyle konuşuyor:

”Örneğin beyaz Hispanik, siyah Hispanik ya da Uzakdoğulu Hispanik olabilirsiniz. Bunlar oldukça karmaşık tanımlamalar.”

Amerika’da farklı ırk ve etnik kökenden gelen gençlerin sayısında hızlı bir artış gözleniyor. Çoğu üniversite öğrencisi olan bu gençler Amerika’da anne babalarının sahip olamadığı yüksek öğrenim deneyimi kazanıyor. Maryland Üniversitesi'nde okuyan Rita Zhang şunları söylüyor:

”Üniversiteye ilk kez gelen öğrenciler olarak doğup büyüdüğümüz ortamlardan çok daha farklı bir çevreye girdiğimizi düşünüyorum.”

Margaret Simms de şu görüşü dile getiriyor:

”Bazılarının her gün farklı ırk ve etnik kökenden kişileri etraflarında gördükçe önyargılarından arınabileceğini düşünüyorum.”

Çin asıllı Rita Zhang Amerika’da doğup büyümüş. Emir ve Münir de Amerika’da doğup büyüyen öğrencilerden. Arib Kasım da şunları söylüyor:

”Kendimi öncelikle Müslüman olarak, sonra da doğup büyüdüğüm ortama göre tanımlıyorum. Bengal asıllı Müslüman bir Amerikalı’yım.”

Rita Zhang, Arib ve Münir öğrenciler arasında bile ayrımcılık yapıldığını ancak bunun çoğunlukla kasıtlı olmadığını söylüyor. Arib şöyle konuşuyor:

”Örneğin bana bakkal sahibi olup olmadığımı ya da taksicilik yapıp yapmadığımı soruyorlar.”

Münir de şunları anlatıyor:

”Çoğunlukla Pakistanlı ya da Hintli olduğumu düşünüyorlar ama aslında Sri Lanka asıllıyım.”

Rita’ya en sık sorulan sorulardan biri de Çinli mi yoksa Amerikalı mı olduğu. Rita bunu şöyle yanıtlıyor:

”Ben hem Çinli hem Amerikalı’yım. İkisi arasında tercih yapmam gerekmiyor. Azınlıkların sorunu taraf seçmek zorunda bırakılmaları. Kendimi hem Çinli hem Amerikalı olarak tanımlarken daha çok Amerikalı gibi görünmeye zorlanıyorum.”

İki kimlikli olmak, Amerika’da nüfusun en hızlı büyüyen gruplarından biri için artık olağan sayılıyor.

Brookings Enstitüsü uzmanı William Frey açıklıyor:

”Amerika’daki en genç gruplardan olan üç yaşındakiler arasında artık daha az beyaz var. Diğer ırk ve etnik kökenden üç yaşındakilerin sayısı beyazları geçti. Bu çocuklar büyüdüklerinde Amerikan nüfusunun ırk ve etnik köken açısından çok daha çeşitlilik kazandığına tanık olacağız.”

Rita Zhang bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

”Çinli miyim, Amerikalı mıyım? Her ikisiyim demek daha doğru.”

XS
SM
MD
LG