Erişilebilirlik

ABD’de sinagog saldırısı davasında suçlu bulunan sanık idam cezası alabilir


ABD’nin Pennsylvania eyaletine bağlı Pittsburgh kentinde 27 Ekim 2018’de Tree of Life sinagoguna düzenlediği silahlı saldırıda 11 kişiyi öldüren sanık kendisine yöneltilen 63 ayrı suçlamadan mahkum edildi.

Bu suçlar arasında ölümle sonuçlanan nefret suçu ve din özgürlüğünün kullanılmasını can kaybıyla sonuçlanacak şekilde engellemek de var.

ABD’de Yahudiler’e yönelik en kanlı saldırı olarak tarihe geçen saldırıyı gerçekleştiren Robert Bowers ömür boyu hapis cezası karşılığında suçunu itiraf etmişti. Ancak savcılar bunu reddederek sanık için idam cezası talep etti.

Jüri davada karara varmadan önce iki gün boyunca beş saat istişarede bulundu. Mahkeme salonuna koyu renk bir kazak ve mavi gömlekle gelen sanık, yargılama boyunca olduğu gibi karar açıklandığında tepkisiz kaldı.

Sinagog saldırısında yakınlarını kaybeden aileler ve saldırıdan kurtulanlar da mahkeme salonundaydı. Yargıç her bir ayrı suçlamada kararı açıklarken, bazıları gözyaşlarını tutamadı. Saldırıda yakınlarını kaybedenlerin çoğu çıkan karara destek verdi.

Ömür boyu hapis ya da idam cezası alabilir

Yargılama sürecinin tamamlanmasının ardından şimdi jüri üyeleri verilecek cezaya karar verecek. 50 yaşındaki Robert Bowers idam cezasına mahkum edilebilir ya da müebbet hapis cezası alabilir.

Robert Bowers AR-15 tüfeğiyle 27 Ekim 2018 günü sinagoga girerek karşısına çıkan herkese ayrım gözetmeksizin ateş etmiş, 11 kişinin öldüğü saldırıda beşi polis yedi kişi de yaralanmıştı.

Savcılar yargılama sürecinde Bowers’ın Yahudiler ve göçmenlere yönelik düşmanlık ve nefret duyduğuna ilişkin delilleri sundu.

Jüri üyeleri Bowers’ın aşırı sağcıların kullandığı sosyal medya platformu Gab’de Yahudi düşmanı ve beyazların üstünlüğünü savunan, Hitler ve Yahudi soykırımını öven içerikler paylaştığını tespit etti.

Avukatları sanığın şizofren ve epilepsi hastası olduğuna ilişkin delil sunmayı planlıyor

Yargılamanın ardından ceza duruşmaları 26 Haziran’da başlayacak. Robert Bowers’ın avukatlarının müvekkillerini idam cezasından kurtarmak amacıyla sanığın şizofren, epilepsi hastası olduğuna ilişkin kanıt sunmayı planladığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Joe Biden 2020 seçim kampanyasında hem federal düzeyde hem de hala uygulandığı eyaletlerde idam cezasına son verilmesi için çalışacağını söylemişti.

Adalet Bakanı Merrick Garland ise bu konuda uygulamaları gözden geçirmek amacıyla idam cezalarının infazını geçici olarak durdurmuştu.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG