Erişilebilirlik

Amerika'dan Libya'ya Kınama


P.J. Crowley

Washington Libya’da halka karşı silah kullanılmasını sert bir dille kınadı. Amerikan hükümeti, gösteriler sırasında yüzlerce kişinin öldürüldüğü ve yaralandığı yolunda son derece güvenilir bilgilere sahip olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, barışçı göstericilere karşı ölümcül güç kullanılmasına şiddetle karşı olduklarını söyledi. Crowley, Libyalı yetkililerin de bu göstericilerin haklarını koruma konusunda söz verdiğini ve bu sözü tutmaları gerektiğini belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Crowley, Libya hükümetinin uluslararası medya ve insan haklarının faaliyetlerine izin vermemesinden dolayı, yaşanan şiddetin boyutları hakkında tam bilgi sahibi olmadıklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan Avrupa Birliği’nin dış politika yetkilisi Catherine Ashton da Libya hükümetinin göstericilere sert müdahalesini kınadı ve kan dökülmesine son verilmesi çağrısında bulundu.

Libya ise Avrupa Birliği’nin demokrasi yanlısı göstericilere destek vermeye devam etmesi durumunda kaçak göçmenleri durdurma konusunda işbirliği yapmamakla tehdit etti. Libya bu mesajı Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını yürüten Macaristan’ın büyükelçisine iletti.

XS
SM
MD
LG