Erişilebilirlik

Amerikalılar Hillary'yi Obama’dan Daha Çok Seviyor


Hillary Clinton

Quinnipiac Üniversitesi’nin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre Hillary Clinton’ın onaylanma oranı yüzde 61’ken Başkan Barack Obama’nın seçmen tarafından onaylanma oranı yüzde 51’de kaldı

Amerika’da yapılan bir kamuoyu yoklaması dışişleri bakanlığını geçen hafta bırakan Hillary Clinton’ın, Başkan Barack Obama’dan ve diğer politikacılardan daha çok sevilen bir isim olduğunu ortaya koydu.

Quinnipiac Üniversitesi’nin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre Clinton’ın onaylanma oranı yüzde 61’ken Başkan Obama’nın seçmen tarafından onaylanma oranı yüzde 51’de kaldı.

Kamuoyu yoklamasını yürüten ekip, anket sonuçlarını, Clinton’ın Amerikan siyasetindeki mevcut tüm isimlerden daha çok sevildiğini gösterdiği şeklinde yorumladı.

2008’de Başkan Obama karşısında Demokrat Parti’nin başkan adayı olmak için yarışan Clinton, daha sonra seçimi kazanan Obama’nın ekibinde dört yıl boyunca dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Clinton Obama’nın ikinci döneminde görevini Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanı John Kerry’ye bıraktı.

Anket, Clinton’ın 2016 yılında başkanlığa adaylığını koyup, Amerika’nın ilk kadın başkanı olmak için tekrar siyasete dönüp dönmeyeceği konusundaki spekülasyonların çok arttığı bir döneme denk geliyor. Hillary Clinton bu konudaki soruları yanıtsız bırakmayı tercih etti.

STÜDYO VOA

Zelenski Washington’da – 21 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG