Erişilebilirlik

Amerikalılar İklim Değişikliği Konusunda Bölündü


Amerikalıların siyasetteki gibi düşünceleri iklim değişikliği konusunda da bölünmüş durumda.

Bu Pew Araştırma Merkezi’nce yapılan yeni bir anketin sonucu.

‘İklimin Siyaseti’ adlı çalışma, liberal Demokratlarla muhafazakar Cumhuriyetçilerin iklim üzerinde insan etkisi ve ne yapılmasına dair derin bölünmüşlüğü ortaya koyuyor.

En büyük ayrım ise Pew katılımcılara iklim uzmanlarına güvenip güvenmediklerini sorduklarında ortaya çıktı. Liberal Demokratların yüzde 70’i iklim uzmanlarına güvendiklerini söylerken, muhafazakar Cumhuriyetçilerin sadece yüzde 15’i iklim uzmanlarına güvendiklerini kaydetti.

Muhafazakar Cumhuriyetçilerin yüzde 16’sı bilim insanlarının çoğunun gezegen üzerinde insanların etkisinin bulunduğu düşüncesine destek verirken, liberal Demokratlarda bu oran yüzde 55.

Pew’den Cary Funk Amerika’nın Sesi’ne sonuçları değerlendirdi. Funk, dikkat çeken sonuçlardan birinin muhafazarkarların genelde bilim karşıtı olmadıkları sadece iklim değişikliğine karşı oldukları.

Çalışma, katılımcılara nerden bilgi aldıklarını sormadı ancak muhafazakar Cumhuriyetçilerin yüzde 72’sinin iklim değişikliği konusunda medyanın olayı büyüttüğü şeklindeki söylemlerini not etti. Liberal Demokratların yüzde 64’ü ise medyanın iklim değişikliği tehdidini yeterince ciddiye almadığı görüşünde.

Amerikalılar ne yapılması gerektiği konusunda ise hemfikir gibi. Amerikalıların çoğunluğu yüzde 89 ile yüzde 83’ü gibi biro ran rüzgar ve güneş enerjisine destek veriyor.

Funk’a göre bu Cumhuriyetçiler ve Demokratların enerji konularında genel bir zemin oluşturabileceğini gösteriyor.

Ama iş geleneksel formlara gelince, petrol, gaz, nükleer ve kömür gibi partizan bölünme yine ortaya çıkıyor. Funk, fosil yakıt enerji kaynakları ve nükleer enerji konularında daha fazla siyasi görüş farkı olduğunu belirtiyor. Hangi partiyi desteklerse desteklesin Amerikalıların çoğu yenilenebilir enerjiden yana.

Araştırmaya göre ev sahibi Amerikalıların yüzde 44’ü ya evlerine güneş enerjisi panelleri kurdu ya da kurmayı düşünüyor. Nedenleri de hem tasarruf hem de çevreye yardımcı olmak.

Pew araştırmasının sonuçlarından biri de Amerikalıların yüzde 75’inin günlük yaşamlarında çevreye yardımı düşünmesi.

İklim bilimcilerinin muhafazakarlar tarafından neden güven duyulmadığı belirsiz ve araştırma iklim değişikliğinin siyasileşmesinin insanların düşüncelerini nasıl etkilediğini incelemedi.

Fakat, Cumhuriyetçi ya da Demokrat Başkan adayı ulusal tartışma programında iklim değişikliği ile ilgili konuşursa konuya kendisini yakın gören Amerikalılar aynı noktaya gelebilir.

Ancak araştırma şunu gösteriyor ki iklim değişikliği konusunda siyasi duruş farklılıklarına rağmen ve muhafazakar Cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğu insanların problemin bir parçası olduğuna inanmasa da, kamuoyu daha fazla yenilenebilir enerji görmek istiyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG