Erişilebilirlik

ABD 1200 Km Hızla Yolculuğa Hazırlanıyor


Amerikalılar 1200 Km Hızla Yolculuğa Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Amerika’da uzun zamandır hayal edilen Hyperloop adlı hızlı taşımacılık sisteminin altyapı inşaatına önümüzdeki yıl başlanması planlanıyor. İnsanların saatte 1200 kilometre hızla, çelik tüplerde yolculuk edeceği Hyperloop sisteminin toplu taşımacılıkta yeni bir çığır açması bekleniyor.

Hyperloop adı verilen çelik tüp taşımacılığının altyapı çalışmaları önümüzdeki yıl başlıyor.

Quay Vadisi, milyarder girişimci Elon Musk tarafından tasarlanan ve tamamen yenilebilir enerjiyle işletilmesi planlanan yeni taşımacılık sisteminin başlangıç noktası olacak.

Musk’ın fikrini hayata geçirmeye hazırlanan Hyperloop Taşımacılık Teknolojileri Başkanı Dirk Ahlborn, sistemin güvenli, ucuz ve çevre dostu olduğunu söylüyor: “Bu, yüzde yüz güneş enerjisiyle çalışan, yepyeni bir sistem.”

Sistemin en önemli özelliği hızlı olması. Ahlborn, “Elbette uçak kadar hızlı olmayacak ama kara taşımacılığında hız rekoru kırmasını bekliyoruz,” diyor.

Los Angeles’tan Las Vegas’a dört saat süren araba yolculuğunun, Hyperloop ile sadece yarım saate indirilmesi hedefleniyor.

Hyperloop’ta, uzun çelik bir tüpün içinde hareket eden kapsüller bulunuyor. Ray gerektirmeyen sistem, yerin üstünde ve altında hareket edebiliyor.

Ahlborn sistemin özelliklerini şöyle özetliyor: “Tüplerin içinde, uçaklardakine benzer düşük basınçlı bir ortam yaratılıyor. Böylece tüplerin içinde ilerleyen taşıma kapsülleri zorlanmıyor ve çok az enerjiyle çok hızlı yolculuk edebiliyor.”

Ahlborn, bir yandan Quay Vadisi’nde inşa edilecek kısa platformda yolcu trafiği ve kapsül güvenliği üzerine çalışmalar yaparken, diğer yandan platformu genişletmek için gerekli olan yaklaşık 10 milyar dolarlık finansmanı garantilemek için çalışıyor.

Ahlborn ve şirketi, bu hayali gerçeğe dönüştürmeyi başarırsa, tüplerin içinde hızla hareket eden Hyperloop kapsüllerini tüm dünyada görmek mümkün olabilir.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD’de ilk: Trump’a 37 federal suçlama - 9 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG