Erişilebilirlik

11 Ekim Amerikan Basınından Özetler


11 Ekim Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00

Washington Post’ta, Amerika ve Türkiye arasında yaşanan vize kriziyle ilgili bir başyazı yer alıyor. Gazetenin görüşlerini yansıtan yazı, ”Erdoğan Amerika’ya zorbalık yapıyor, Trump bir şeyler yapmalı” başlığını taşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki otoriter hükümetlerin Amerika’ya karşı koz olarak kullanmak üzere Amerikan vatandaşlarını tutuklama taktiğine başvurduklarını yazan gazete, Türkiye’nin de aynı taktiği güttüğünü kaydediyor. NATO üyesi Türkiye’nin kanunsuz bir ülke olma yolunda hızla ilerlediğini ifade eden gazetenin başyazısı şöyle devam ediyor: ”Amerika’nın vize kararı uzun sürdüğü takdirde bundan Türk gazetecileri ve Erdoğan’ın baskı rejimine direnmeye çalışan sivil toplum gönüllülerini de etkileyecek. Yasak devam ederse sadece Erdoğan rejimiyle ilişkisi olanlara ve hükümet yetkililerine karşı uygulanacak şekilde yeniden düzenlenmeli. Ancak Trump Yönetimi’nin bu kabadayılığa dur deme zamanı geldi. Erdoğan, son 15 yıldır Türkiye’nin stratejik konumu ve önemi gereği Amerika’nın her türlü ihlale göz yumacağı sonucunu çıkarmış olabilir. Ancak Amerika’nın IŞİD’le mücadelede Kürtler’le işbirliği yapması, Türkiye’nin önemini yitirmesine neden oldu. Suriye’de Rusya ve İran’la işbirliği yapmayı tercih etmesi ve Rusya’dan hava savunma sistemi satın almaya karar vermesi, Türkiye’yi Batı’dan daha da uzaklaştırdı. Uzun yıllardır süren Türk-Amerikan ittifakı, Erdoğan iktidarda olsa bile ne kadar korunabiliyorsa korunmalıdır. Ancak bu ittifakın bedeli, Amerika’nın kendi hukukuna saldırıyı hoş görür hale gelmesi olamaz. Erdoğan, Türk-Amerikan ilişkilerinin kopması riskini alıyor. Bu durum, Amerika’ya değil Erdoğan’ın rejimine zarar verir. Erdoğan’a bunu anlatmak gerekiyor.”

Bu konu dışında Amerikan basını, California eyaletinde büyük can ve mal kaybına yol açan yangın felaketine geniş yer ayırıyor.

San Francisco Chronicle, ”İnsafsız Felaket” başlıklı haberinde yangınlarda ölenlerin sayısının 17’ye yükseldiğini ve yetkililerin ölü sayısının artmasını beklediğini yazıyor. Yangında zarar gören konut ve işyeri sayısının 3 bin civarında olduğu, cep telefonu hatlarının kesilmesi nedeniyle çok sayıda bölge sakinine ulaşılamadığı, kayıp sayısının 180 civarında olduğu bildiriliyor. Yangın, California’nın kuzey kesimlerindeki tarım alanlarına da büyük zarar verdi. Yanan toplam alanın 115 bin dönüm olduğu kaydediliyor. California Valisi Jerry Brown eyalette acil durum ilan ederken Başkan Trump, California’ya federal acil durum yardımı yapılacağını kaydetti. Bölgede geniş çaplı elektrik kesintileri yaşanıyor. Yangın en çok San Francisco yakınlarındaki Napa ve Sonoma ilçelerinde etkisini gösteriyor. Bu ilçeler Amerikan şarapçılığının merkezi olarak biliniyor ve çok sayıda şaraphanenin ve üzüm bağının yangında kül olduğu bildiriliyor.

New York Times ise California’daki yangın felaketinin yanısıra Japonya’da yaşanan ve küresel bir skandala dönüşen çelik kriziyle ilgili habere yer veriyor. Gazete, Japon ekonomisinin en büyük şirketlerinden biri olan çelik imalatçısı Kobe Steel’in sattığı hammaddenin kalitesiyle ilgili veriler üzerinde tahrifat yaptığını bildiriyor. Dünyanın en büyük otomobil, uçak ve tren imalatçısı firmalarının hammadde tedarikçisi olan Kobe Steel, küresel arz-talep zincirinde çok büyük etkileri olacak bir skandalla sarsılıyor. Kobe Steel’dan alüminyum, bakır ve çelik satın alan Toyota Motor, General Motors, Ford, Boeing ve Mitsubishi Ağır Sanayi gibi firmalar, şimdi ürünlerinde güvenlik tehdidi haline gelebilecek standart altı hammadde kullanıp kullanmadıklarını belirlemeye çalışıyor. Gazete, Çin gibi dünyaya daha ucuz alternatifler sunan ülkelere karşı rekabet gücünü ayakta tutmak için itibarına güvenen Japonya’nın son yıllarda sanayide yaşanan skandallar nedeniyle büyük prestij kaybına uğradığını ifade ediyor. Nissan Motors’un geçen hafta bir milyon 200 bin aracı piyasadan çekme kararı alması, bunun son örneklerinden biriydi.

New York Times bugün ayrıca üç hafta önce Maria Kasırgası’nın büyük yıkıma uğrattığı Porto Riko’nun ciddi bir sağlık kriziyle karşı karşıya olduğunu bildiriyor. Habere göre adadaki geniş çaplı elektrik kesintisinin hala devam ediyor olması, hastanelerin hizmet vermesini zorlaştırıyor. Morglar, diyaliz merkezleri, laboratuarlar, elektrik kesintisi yüzünden büyük zorluklar yaşıyor. Adanın hala yüzde 85’ine elektrik, yüzde 40’ınaysa su verilemiyor. Tıbbi malzeme ve ilaç stokları da yetersiz kalıyor. Örneğin normalde büyük kolaylıkla tedavi edilebilecek enfeksiyon vakaları, antibiyotik sıkıntısı nedeniyle tedavi edilemiyor. Ancak gazeteye göre en zor durumda olanlar, Porto Riko’daki 6 binden fazla böbrek hastası. Diyaliz merkezlerinin sadece jeneratörle çalışması nedeniyle normalde haftada 12 saat diyaliz makinasına bağlı olması gereken hastalar için bu süre haftada 6 ila 9 saate düşmüş durumda.

XS
SM
MD
LG