Erişilebilirlik

8 Aralık Amerikan Basınından Özetler


8 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

Washington Post, Başkan Trump’ın İsrail’in yanında yer alarak Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul edeceğini açıklamasının ardından Filistinli protestocular ve İsrailli askerler arasında kavga çıktığını bildiriyor. Gazete, Gazze’de İslamcı Hamas örgütünün İsrail’e karşı üçüncü intifada çağrısı yaptığını yazıyor. Bugünü “öfke günü” ilan eden Hamas lideri İsmail Haniye, Filistin Yönetimi’nin İsrail’le yaptığı güvenlik işbirliğini sona erdirmesi için çağrıda bulundu. Habere göre Filistin Yönetimi genel grev çağrısı yaparken Eski Kudüs’te çok sayıda dükkân kepenk kapattı. Komşu Ürdün’deki Amerikan Büyükelçiliği önünde yüzlerce göstericiyse “Kararı Reddediyoruz” ve “Amerikan Küstahlığına Hayır” yazılı pankartlarla Trump’ın kararını protesto etti. İsrail ve Gazze arasındaki sınırda ve Doğu Kudüs’te de arbede yaşandı, Beytüllahim’deyse sokaklar göz yaşartıcı gazla doldu. İsrail Ordusu ise önümüzdeki şiddet eylemlerinde artış beklendiğini ve Batı Şeria’da hem istihbarat gücü hem asker sayısının arttırıldığını duyurdu. Amerika Dışişleri Bakanlığı ise Kudüs ve Batı Şeria’da görev yapan Amerikalılar’a seyahat kısıtlaması getirdi ve kalabalık mekânlardan kaçınmaları çağrısında bulundu. Öte yandan Filistin lideri Mahmut Abbas, Trump’ın bu kararının Filistin’in bağımsızlık mücadelesini canlandıracağını kaydetti. Washington Post ayrıca Amerika’nın hem dost hem de düşmanlarının karara yönelik tepkilerine de yer ayırıyor. Habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin bir ateş çemberine düşeceği uyarısında bulundu. Hizbullah ise yaptığı açıklamada kararı “kötü niyetli bir saldırı” olarak tanımladı. Mısır ise kararın Arap ve Müslüman dünyasında öfke patlamasına neden olacağı uyarısında bulundu.

New York Times ise cinsel taciz suçlamaları nedeniyle Demokrat Partili Kongre üyelerinin istifa çağrılarına uyan Minnesota Senatörü Al Franken’in dün duygusal bir konuşma yaparak Kongre’ye veda ettiğini yazıyor. Habere göre Franken, konuşması sırasında, kendisi partisinin çağrısına uyup istifa ederken, Alabama eyaletinde haftaya yapılacak Senato seçimlerine Cumhuriyetçi Partili adayı olarak katılacak Roy Moore’un partisinin tam desteğini almasını son derece “ironik” olarak niteledi. New York Times’ın bugünkü başyazısı da Al Franken’in istifasıyla ilgili. Gazete, bundan üç ay önce ortaya çıksaydı Franken’in suçlamaları reddedeceği, zaten hantal olarak bilinen Senato Etik Komisyonu’ndan kendisini soruşturmasını isteyeceği ve büyük olasılıkla koltuğunu koruyacağı gibi bir senaryo yaşanacağını, ancak içinde bulunduğumuz kültürel değişimin bu gidişatı engellediğini yazıyor. Başyazı şöyle devam ediyor: “Demokrat Parti, Franken’in istifa etmesi için baskı yaparak kendi kötü sicilini bir nebze de olsa iyileştirme şansı yakaladı. Eski Başkan Bill Clinton ve Temsilciler Meclisi’nin en uzun süredir görev yapan üyesi John Conyers Jr’ın geçmişleri, bu kötü sicilin oluşmasında büyük rol oynadı. Demokratlar kadınlara istediğini yapabilmekle övünen Başkan Trump ve hakkındaki cinsel taciz suçlamaları giderek büyüyen Senato adayı Roy Moore’a destek veren Cumhuriyetçi Parti’yle arasına çok net bir ahlaki mesafe koydu. Demokrat Parti, kadınlara istedikleri gibi davranabileceklerine inanan iktidar sahibi erkekleri saf dışı bırakma konusunda alkışlanmayı hak ediyor. Ancak asıl zor olan, her iki partinin de tacizcileri iktidarda tutan kafa yapısını ve mekanizmaları reddetmesini sağlamak.”

Wall Street Journal ise dijital para birimi Bitcoin’le ilgili haberlere yer vermeyi sürdürüyor. Gazete, 40 saat içinde yüzde 40 değer kazanan Bitcoin’in son haftalarda ekonomi dünyasının en çok izlenen yatırım araçlarından biri olmaya devam ettiğini yazıyor. Habere göre baş döndürücü bir hızla değer kazanan ancak henüz istikrara kavuşmayan bu yükselişini sürdüren Bitcoin, kimilerine göre patlamaya hazır bir balon. Bunun nedeni, 1 Ocak’tan bu yana Bitcoin’in değerinin yüzde bin 560 oranında artması. Bazı iktisatçılar tamamen spekülasyona dayalı olan bu değer artışının kısa sürede yerle bir olacağı öngörüsünde bulunuyor. Para birimi olarak Bitcoin’i kullanan online perakende satış firması OpenBazaar’ın CEO’su Brian Hoffman’a göre Bitcoin’den elde ettikleri karla ev ve otomobil satın alanlar dahi var. Gazete, bir Bitcoin’in değerinin şu anda 16 bin doların üzerinde olduğunu bildiriyor.

XS
SM
MD
LG