Erişilebilirlik

Amerikan İstihdam Piyasasında Yavaş İlerleme


Aralık ayında tarım dışı alanda 155 bin kişiye iş sağlandı, daha önceki tahmin 161 bin civarında yeni iş yaratılacağı yönündeydi

Amerikan ekonomisi Aralık ayında 155 bin kişiye ek istihdam imkanı sağladı. Daha önceki tahmin 161 bin civarında yeni iş yaratılacağı yönündeydi.

İşsizlik oranı %7,8 olarak açıklandı. Geçen ay bu oran %7,7 düzeyindeydi.

Çalışma Bakanlığı’nın son raporuna göre yeni iş alanları imalat ve inşaat sektörlerinde yaratıldı.

Amerika’da halen 12 milyon işsiz bulunuyor. Bunlardan beş milyonu altı aydan daha uzun süre işsiz olanlar. Sekiz milyon kişi ise tam zamanlı işlerde çalışmak istese de, sadece yarı-zamanla işlerde istihdam ediliyor.

Son rakamları değerlendiren Başkan Barack Obama'nın ekonomi danışmanı Alan Krueger, işsizlik rakamını düşürme konusunda daha yapılacak işler olduğunu ama son verilerin ekonominin düzelmekte olduğuna işaret ettiğini söyledi.

American Enterprise Enstitüsü adlı düşünce kuruluşundan Profesör Phillip Swagel da istihdamda büyümenin son aylarda istikrar gösterdiğini, ancak Washington'daki siyasetçiler arasında son yaşanan "mali uçurum" gerilimi ve ulusal borçlarla ilgili kaygıların ekonomide toparlanmayı yavaşlattığını belirtti.
XS
SM
MD
LG