Erişilebilirlik

Başkan Obama'yı Kongre'de Zorlu Bir Yıl Bekliyor


Başkan Obama'yı Kongre'de Zorlu Bir Yıl Bekliyor

Birçok siyaset uzmanı şu andaki Amerikan Kongresi’nin önemli yasaları onaylama açısından son yüzyılın en verimli çalışan kongrelerinden bir olduğu konusunda görüş birliği içinde. Ancak Amerika'nın Sesi Kongre muhabiri Cindy Saine'e göre, bazı uzmanlar Ocak ayında toplanacak yeni Kongre’nin partizan çekişmelere gireceğini, bu nedenle de ülkenin karşı karşıya olduğu sorunların çözümünü zora sokacağını düşünüyor.

Demokrat Parti Kasım ayındaki Kongre seçimlerinde Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kaybetti. Ocak ayında Cumhuriyetçi milletvekili John Boehner’in Temsilciler Meclisi Başkanı olarak Nancy Pelosi’nin yerini alması bekleniyor. Demokratlar’ın Senato’da çok az farkla çoğunluğa sahip olması ciddi siyasi çekişmelere yolaçabilir.

Uzmanların çoğu sağlık reformu ve Wall Street’teki mali kuruluşları denetim altına alan reform gibi devrim niteliğindeki yasaları onaylayan Kongre’nin en verimli çalışan kongrelerden biri olarak tarihe geçeceğini söylüyor.

American Enterprise Enstitüsü uzmanı Normal Ornstein de bu görüşte. Ornstein şunları söylüyor: "111‘inci dönem Kongre’nin önemli yasalara imza atma açısından zamanımızın en verimli kongrelerinden biri olması aslında biraz şaşırtıcı. Bu kongre bazı Amerikalılar tarafından hor görülüyor. Kimileri bu kongrenin hiçbir iş yapmadığını, kimileriyse çıkarılan bütün yasaların kötü olduğunu düşünüyor. Ancak tarihe bakıldığında bu kongrenin Başkan Lyndon Johnson’ın ‘Refah Toplumu’ idealinin 89‘uncu Kongresi’yle aynı sırada yer aldığı görülüyor.”

Ornstein Kasım seçimlerinde seçmenlerin yüksek işsizlik oranı ve mali sorunlar nedeniyle işbaşındaki Demokratlar’ı adeta cezalandırdığını söylüyor. Her iki partiden de ılımlı politikacıların yenilgiye uğradığı seçimlerde vergi ve harcamalarda indirime gidilmesini savunan, hükümeti küçültmek isteyen muhafazakar Çay Partisi Hareketi’nden çok sayıda aday zafer kazandı. Bunlardan biri Güney Carolina eyaletinden Cumhuriyetçi Milletvekili Tim Scott. Scott yeni Kongre’nin değişim getireceğini söylüyor: "Çay Partisi Hareketi’ni Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin üçte biriyle, yani 83 kişiyle temsil ediyoruz. Bu kadar çok milletvekilinin elinde önemli bir fırsat var.”

Norman Ornstein ılımlı Demokrat ve Cumhuriyetçiler’in yerlerinin daha katı yeni liderlerle doldurulmasının Washington’daki siyasi ortamda kutuplaşmaya ve zıtlıkların artmasına yolaçacağını söylüyor: "41 yıldır Washington’dayım ve Kongre siyasetinin içindeyim. Şunu söyleyebilirim ki daha önce hiç bu kadar kötüsünü görmemiştim. Başkan Nixon’ın görevden uzaklaştırılması, Başkan Clinton’ı görevden almak için girişimde bulunulması gibi son derece gergin zamanlar geçirdik. Vietnam Savaşı, İran-Contra soruşturması sırasında iki parti arasındaki zıtlaşma had safhaya ulaşmıştı. Ama bugünkü durum çok daha kötü.”

Congressional Quarterly dergisinden David Hawkings de yeni Kongre’den fazla birşey beklemiyor. Hawkings Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler’in Başkan Obama’ya büyük zorluk çıkaracağı görüşünde: "Karşı taraftan muhalefetle karşılaşmayan bir parti, iktidardaki yönetimi köşeye sıkıştırıp zor durumda bırakabilir. Cumhuriyetçi Parti’nin artık çok sayıda soruşturma açma, Başkan Obama’nın danışmanlarını ve kabine üyelerini Kongre’deki bazı oturumlarda ifade vermeye çağırma ve bu kişileri kameralar önünde eleştirme gücü var. Önümüzdeki iki yıl içinde bu durumlarla sık sık karşılaşmamız mümkün. Kongre yasa yapmak yerine bunlarla uğraşacak.”

Başkan Obama Bush zamanından kalma vergi indirimlerinin süresini en zenginleri de kapsayacak çekilde uzatma kararı alarak bazı ödünler verip Cumhuriyetçiler’le uzlaşabileceğini gösterdi. Bu karara öfkelenen Demokratlar, Başkan’ın partisinin ana ilkelerine ihanet ettiğini düşünüyor. Uzmanlarsa Başkan’ın kutuplaşmış yeni Kongre’yle işbirliği yapmak için her adımını çok dikkatli atması gerektiği görüşünde.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG