Erişilebilirlik

Amerika Konsolosluğu Çalışanına Ömür Boyu Hapis İstemi


Türkiye’de savcılar İstanbul’daki Amerika Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz için ömür boyu hapis cezası istiyor.

78 sayfalık suçlamada, Ekim 2017’den buyana cezaevinde olan Topuz’undarbe girişiminde yer alan polislerle çok yakın iletişimde olduğu kaydedildi.

DHA’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım da davacılar arasında yer aldı. Şimdi davanın devam edip etmeyeceğine hakim karar verecek.

Topuz’un tutuklanması iki ülke arasında karşılıklı olarak vize işlemlerinin iki aydan fazla bir süre askıya alınmasına neden olmuştu.

Topuz’la birlikte cezaevinde iki konsolosluk çalışanı daha bulunuyor. Ayrıca Türk kökenli Amerika vatandaşı eski NASA çalışanı da terör suçlamaları nedeniyle cezaevinde. Washington hepsinin serbest bırakılmasını istiyor.

Ankara 2016 darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen’in Amerika’dan iadesini istiyor. Gülen, 1999 yılından buyana Amerika’da yaşıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi’ne göre Türkiye 2016 darbe girişiminden sonra darbeyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 160 bin kişiyi gözaltına aldı, bir o kadar kamu çalışanının da görevlerine son verdi.

XS
SM
MD
LG