Erişilebilirlik

Ana-Bebek Sağlığında Türkiye 165 Ülke Arasında 90.


Afganistan Artık Anneliğin En Zor Olduğu Ülke Değil

Çocukları Kurtarın Vakfı’na göre (Save the Children Fund) son iki yıldır anneler için en kötü yer olan Afganistan birinciliği Nijer’e kaptırdı.

Uluslararası vakfa göre Afganistan bu başarıyı son yıllarda ana ve bebek sağlığı alanında sağlanan gelişmelere borçlu.

Vakfın yeni yayınlanan yıllık raporunda, anne ve çocuk sağlığı konusunda 165 ülkenin bulunduğu bir liste de (51.sayfa) var.

Ana sağlığı, eğitimi, gelir düzeyi, aile planlaması, doğum öncesi bakım, doğum mekânı, doğum ağırlığı, sakat ve ölü doğumlar gibi göstergeler dikkate alınarak 165 ülke üç gruba ayrılıyor.

Bu konuda gelişmiş sayılan 43 ülkenin ilk beşi, sırasıyla Norveç, İzlanda, İsveç, Danimarka ve Yeni Zelanda. Birinci ligin 20. basamağında Yunanistan, 25. basamağında ABD, 37. basamağında Rusya, 43. ve son basamağında ise Arnavutluk bulunuyor.

Gelişmekte olan ama bir türlü gelişemeyen ülkelerin bulunduğu II. ligde ise toplam 80 ülke var. Bu grubun ana ve çocuk sağlığı konusunda en gelişmiş ülkesi Küba. Onu İsrail izliyor. Namibya ve Lübnan’dan sonra 47. sırada Türkiye bulunuyor. Başka bir deyişle birinci ligin 43 ve ikinci ligin en öndeki 47 ülkesini topladığımızda Türkiye’nin 90. sırada olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. II. ligin en altında yani 80. Sırada Nijerya var.

Üçüncü Dünya ülkeleri olarak bilinen, yoksul, gelişmemiş, gelişememiş ve geri kalmış 42 ülke ise III. Ligi oluşturuyor ki bu grubun başında Uganda, sonunda ise sırasıyla Yemen, Afganistan ve Nijer var.

Özetle gebe bir kadın için cennet Norveç ise cehennem ise Nijer.

En az 3 Çocuk. En fazla 4, 5, 8?
En az 3 Çocuk. En fazla 4, 5, 8?

Uzmanlara göre, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın “en az 3 çocuk yapın” politikası meyve verirse 165 ülke arasında 90. sırada bulunan Türkiye’nin küme düşmesi mümkün.

Haberin başında belirttiğimiz gibi son iki yıldır Nijer’in yerinde Afganistan vardı. Çocukları Kurtarın Vakfı Başkanı Karin Lapping Afganistan’da kaydedilen ilerlemede en önemli unsurun ebe eğitimi olduğunu söyledi.

Buna rağmen Afganistan’da hâlâ her 11 kadından biri doğum sırasında hayatını kaybediyor.

BM yıllardır Nijer'de ana ve bebek sağlığı konusunda çalışmalar yapıyor:

XS
SM
MD
LG