Erişilebilirlik

AYM’den Zorunlu Din Dersi Kararı


Anayasa Mahkemesi (AYM) din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulmak isteyen bir öğrencinin başvurusunun kabul edilmemesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti.

AYM öğrenciyle velisine 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara, 15 AYM üyesinin yedisi karara karşı oy kullandı. Mahkemenin bu kararı ders müfredatını inceleyerek aldığı belirtildi.

Anayasa’nın 24’üncü maddesindeki “Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır” ve “Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır” ifadelerini hatırlatan AYM, mevcut müfredatın ilk alıntıda yer alan din kültürü ve ahlak öğrenimi sınırlarında kalmayıp ikinci alıntıda yer alan din eğitim ve öğretimi seviyesinde olduğuna hükmetti.

Bu konudaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay kararlarını da hatırlatan AYM, Danıştay’ın 2017’de içtihat değiştirerek dersin Anayasa’ya uygun olduğuna karar vermesine rağmen bu kararın gerekçesini açıklamadığını belirterek bunu dikkate almadı.

Türkiye’de ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açılan birçok davadan benzer kararlar çıksa da din dersini zorunlu tutulmaya devam ediliyor.

STÜDYO VOA

Uluslararası yatırımcılar Türk ekonomisinden güvence bekliyor – 17 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:50 0:00
XS
SM
MD
LG