Erişilebilirlik

Ankara'dan ABD Dışişleri'nin Seçim Değerlendirmesine Tepki


ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'de Pazar günü düzenlenen yerel seçimlerle ilgili değerlendirmesine Ankara'dan "antidemokratik yaklaşım ve alışkanlıklar" şeklinde tepki geldi.

Türkiye’deki yerel seçimler, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere AKP'nin yaptığı itirazlar üzerinden Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın basın toplantısında gündeme gelmiş, bakanlık sözcüsü Robert Palladino, Türkiye'deki yerel seçimlerle ilgili değerlendirmesinde, “Özgür ve adil seçim demokrasinin önemli parçası. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil” diye konuşmuştu.

Bu açıklamanın ardından Ankara'da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada "Hiçbir ülkenin, hukuk ve demokrasiden uzak şekilde başka bir ülkenin seçim sonuçlarına müdahale etme ve kendisini sonuçların meşruiyet kaynağı olarak görme yetkisi yoktur. Antidemokratik yaklaşım ve alışkanlıklar hiçbir şekilde Türkiye’nin demokratik olgunluğunu gölgeleyemez" ifadelerine yer verdi.

Aksoy açıklamasında, "Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. 31 Mart yerel seçimleri de demokratik ve şeffaf bir ortamda barış ve huzur içinde gerçekleşmiştir. Seçmen iradesinin tam olarak sandık sonuçlarına yansıması esastır ve bu çerçevede gösterilen hukuki ve demokratik mücadeleye herkes saygı göstermelidir" dedi.

Robert Palladino
Robert Palladino

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, “Haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler her demokrasi için önemli. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil. Bu bağlamda uzun ve gururlu bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz” diye konuşmuştu.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG