Erişilebilirlik

Ankara Sessions'ın Gülen'in İadesi Konusunda Yanıtını Bekliyor


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle terör örgütü liderliği ile suçlanan Fethullah Gülen’in iadesi konusunu değerlendirdi. Bozdağ, Amerika’nın Pennsylvania eyaletinde yaşayan Gülen’in iade edilmesi konusundaki son durumu yorumladı. Bozdağ, adını vermeden, Jeff Sessions’ın yeni görevine başladığını anımsatarak, özetle şunları dile getirdi:

“Yeni Adalet Bakanı atandı. Biz yeni dönemde bu konuda olumlu gelişmelerin olabileceğine dair beklentimizi hep ifade ettik. Yeni bakandan aynı şekilde alakayı beklediğimizi ifade ettik. Sayın Bakan’a ben bir tebrik mektubu yazdım. En kısa sürede telefonla veya yüz yüze görüşerek Türkiye’nin bu konudaki beklentilerini ve FETÖ’nün iadesinin ve diğer FETÖ üyelerinin iadesinin Türkiye bakımından ne anlam ifade ettiğini birinci ağızdan söyleme imkanımız olacaktır. Biz yeni gelişmelerin olmasını bekliyoruz. Dosyada bizim açımızdan yeni delile ihtiyaç yok. Çünkü aramızdaki anlaşma gereği Gülen’in geçici tutuklanmasını sağlayacak, Türkiye’ye iadesini gerçekleştirecek yeterlilikte ve nitelikte delil vardır. Bir delil eksikliği söz konusu değil.”

Bozdağ’ın açıklaması, Ankara’nın beklentisin, Amerika Adalet Bakanı Sessions’ın en kısa sürede Türkiye’nin Gülen’in iadesi talebi dosyasıyla ilgilenmesi yönünde olduğunu gösteriyor.

Bu arada Sessions’ın Amerika’daki gündeminde, göçmenlere yönelik ülkeye giriş yasağı uygulamasıyla başlayan tartışmalar bulunuyor. Amerika medyasında, Sessions’un geçmişteki bazı ifadeleri dolayısıyla da “ırkçı” eğilimler taşıdığı yönündeki iddialar da yazılmaya devam ediyor.

XS
SM
MD
LG