Erişilebilirlik

Ankara ve Suriyeli Muhaliflerden Rusya’ya Tepki


Türkiye ve uluslararası toplumun desteklediği Suriyeli çatı muhalefet grubu, Rusya’nın Suriyeli gruplar ve hükümet temsilcilerini siyasi görüşmeler için Soçi’de biraraya getirme planına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın toplantıya PYD’yi de davet ettiği haberlerinin sorulması üzerine, bu konuda derhal girişimlerde bulunduklarını ve tepkilerini ilettiklerini söyledi.

Kalın, “PYD ve YPG, PKK terör örgütünün bir uzantısıdır ve onun ne Astana, ne Cenevre, ne de bir başka toplantıya davet edilmesi asla kabul edilemez” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın şöyle konuştu:

“Şimdi bununla ilgili emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler, biz de bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik. Tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. Yani Suriye konusunda biz bunu hep ifade ettik, ‘PYD’li ve YPG’li olmayan Kürtler’in oraya Kürt toplumunu temsilen davet edilmesinde biz hiçbir sorun görmüyoruz, ama PYD ve YPG, PKK terör örgütünün bir uzantısıdır ve onun ne Astana, ne Cenevre, ne de bir başka toplantıya davet edilmesi asla kabul edilemez.’ Çünkü orada fiili durum yaratarak, eşkıyalık yaparak, oradaki insanları terörize ederek, DEAŞ’la mücadele kılıfı altında kendine alan yaratarak bir noktaya gelmiş bir terör örgütüne Astana gibi bir uluslararası platformda yer verilmesini biz asla kabul etmeyiz. Zannediyorum oradaki zaten arkadaşlarımızın da müdahalesiyle o sorun yerinde büyük oranda çözüldü. Ama bu konuda biz Rus mevkidaşlarımızla benim de dün bu konuda görüşmelerim oldu, pozisyonumuzu çok net bir şekilde tekrar ortaya koyduk. Bundan sonra da bu tür girişimleri memnuniyetle karşılamamızın, hoş karşılamamızın mümkün olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

“Rusya BM sürecini baltalıyor”

Suriye muhalefeti, Rusya’nın Suriyeli gruplar ve hükümet temsilcilerini siyasi görüşmeler için biraraya getirme planına tepki göstererek, bunun ülkedeki iç savaşa çözüm bulmaya yönelik BM çabalarını zayıflatma girişimi olduğunu savundu.

Yüksek Müzakere Komitesi’nin üst düzey mensuplarından Alise Mofrej, Rusya’nın teklifinin, BM arabuluculuğunda yapılan ve uluslararası toplumun desteğini alan Cenevre görüşmelerini zayıflatıcı yeni bir “paralel kulvar” oluşturduğunu söyledi.

Rusya’nın BM sürecini “iptal etmek için sıkı çalıştığı” görüşünü dile getiren Mofrej, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, Rusya’yı, Moskova’ya yakın olarak tarif ettiği Suriye muhalefet gruplarının temsilcileriyle birlikte “taktiksel” ve “yıkıcı” nitelikte paralel kulvarlar yaratmakla eleştirdi.

Mofrej’in bu açıklamalarının, uluslararası toplumun desteklediği çatı muhalefet grubunun 18 Kasım’da Soçi’de yapılması planlanan toplantıyı boykot edeceği anlamına gelip-gelmediği bilinmiyor. Bundan 10 gün sonra da BM sponsorluğundaki görüşmelerin Cenevre’de başlaması öngörülüyor.

XS
SM
MD
LG