Erişilebilirlik

Ankara'da 350 Polis Görevden Alındı


Türkiye’de gazeteler, kapsamı giderek genişleyen ve iktidarın gücünü tehdit eder hale gelen yolsuzluk skandalı sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 350’i polisi görevden aldığını yazıyor.

Anadolu Ajansı, aralarında üst düzey emniyet yetkililerinin de olduğu 350 kişinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevlerinden alındığını bildirdi. Gazeteler, görevden alınan polislerin şehir dışındaki görevlere ya da trafik şubesine atandıkları yazıyor.

Emniyet Müdürlüğü’ndeki son görevden alma operasyonu öncesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üst düzey devlet görevlilerini de kapsayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun, dış güçler tarafından partisini iktidardan düşürmek için düzenlenmiş bir komplo olduğunu savunmuştu.

Üst düzey siyasetçiler ve işadamlarına uzanan ve 2013’ün son günlerinde başlayan rüşvet ve yolsuzluk soruşturması, üç bakanın istifa etmesi sonrasında kabinenin yeniden kurulmasına neden olmuştu.

Erdoğan, rüşvet iddialarına dayalı operasyonların Amerika’da bulunan Fethullah Gülen’in Türkiye’de yargı ve polisin çeşitli kademelerindeki sempatizanları tarafından yürütüldüğünü savunuyor. Gülen, iddiaları reddediyor.

Geçen yıl Türkiye’de başlayan hükümet karşıtı protestolarla bazı anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına kadar Gülen Hareketi yanlıları, Erdoğan iktidarının en önemli destekçilerindendi.

Son skandal, üç kez üst üste seçim zaferi kazanan Recep Tayyip Erdoğan iktidarına yönelik en ciddi tehdit olarak görülüyor.
XS
SM
MD
LG