Erişilebilirlik

Ankara'daki saldırının ardından terör operasyonu: Gözaltına alınanlar arasında HDP’liler de var


Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı'na yönelik saldırının ardından bölge kordon altına alınmıştı- 1 Ekim 2023
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı'na yönelik saldırının ardından bölge kordon altına alınmıştı- 1 Ekim 2023

Ankara’da dün yaşanan saldırının ardından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “İstanbul ve Kırklareli’nde farklı adreslere bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 20 kişinin gözaltına alındığını” açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) yetkilileri de bulunuyor.

Yerlikaya eski adı Twitter olan X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bölücü terör örgütüne yönelik İstanbul ve Kırklareli’nde 26 farklı adrese operasyon düzenlendiğini" kaydetti.


“Teröristlerin ve onların işbirlikçilerinin nefeslerini keseceğiz” ifadesini kullanan Yerlikaya, “Bölücü terör örgütünün faaliyetlerinden tutuklu/hükümlü bulunan örgüt mensuplarına yardım toplayan; sözde kadro olarak tabir edilen örgüt mensuplarının saklanabileceği, barınabileceği güvenli evleri oluşturan şahıslar tespit edilmiş ve yakalanmalarına yönelik İstanbul’da 11 ilçemizde ve Kırklareli’nde 26 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi” diye yazdı.

Yerlikaya ayrıca, “son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelelerinin azim ve kararlılıkla süreceğini” kaydetti.

HDP: “Bu siyasi kırım operasyonları bir algı operasyonudur”

Bu arada HDP’den gözaltıların ardından bir açıklama geldi.

HDP İstanbul il örgütü sosyal medya hesabından, “Bu sabah İstanbul'da aralarında PM, ilçe eşbaşkanları, il-ilçe yöneticileri ve üyelerimizin bulunduğu onlarca arkadaşımız hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Bu siyasi kırım operasyonları bir algı operasyonudur. Baskı, gözaltı ve şiddetle bize geri adım attıramayacaksınız” açıklamasında bulundu.

HDP İstanbul il örgütünün bugün gözaltılarla ilgili bir basın açıklaması yapması bekleniyor.

Teröristlerden birinin kimliği açıklandı

Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na yönelik dünkü saldırının ardından Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırganlardan birinin kimliğinin belirlendiği ve PKK üyesi olduğu tespit edildiği, diğerinin kimlik belirleme çalışmalarının ise sürdüğü belirtilmişti.

Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada ise, "yapılan araştırmalar ve DNA incelemesi sonucunda, teröristlerden birinin PKK üyesi Kanivar Erdal kod adlı Hasan Oğuz olduğunun tespit edildiği" kaydedildi.

Saldırının ardından ayrıca, Türk Hava Kuvvetleri’nce Irak’ın kuzeyine hava operasyonu başlatılmıştı. Savunma Bakanlığı operasyona ilişkin açıklamasında, Irak’ın kuzeyinde Metina, Hakurk, Kandil ve Gara bölgelerinin hedef alındığını ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü kaydetmişti.

Bu arada dün PKK’ya yakın bir internet sitesi, saldırının örgüt içindeki "Ölümsüzler Taburu" tarafından gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Ölümsüzler Taburu'nun 25 Mayıs 2012'de Kayseri'nin Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı araç saldırısında 1 polisin hayatını kaybettiği 6 polis ile 8 vatandaşın da yaralandığı hatırlatılmıştı. Bu saldırı Ölümsüzler Taburu'nun ilk saldırısı olarak kayıtlara geçmişti.

Diğer yandan bugün Diyarbakır Barosu'ndan dünkü saldırıya ilişkin bir açıklama yapıldı. Yaşam hakkına yönelik her türlü saldırının, şiddetin ve çatışmanın karşısında durmaya devam edileceğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

"Dün, Ankara’da gerçekleşen saldırıyı ve öncesinde sivil bir yurttaşın katledilmesini kınıyoruz.

Ülke olarak yıllardır deneyimlediğimiz üzere şiddet ve çatışma; sorunların, çözümünden ziyade derinleşmesine sebebiyet vermektedir.

Toplum olarak şiddet ve çatışmalardan fazlasıyla yorulduk. Hep beraber ölümlere artık dur diyebilmeli ve yaşam hakkını her koşulda savunabilmeliyiz."

Forum

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG