Erişilebilirlik

Ankara’dan Washington’a Yanıt


Iraklı Kürtler'in bağımsızlık referandumuna karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Vanaları kapatırız, gelirleri kaybolacak, yiyecek bulamayacaklar” sözlerini tehditkar olarak niteleyen ABD yönetimine Ankara’dan yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, “Gelinen aşamada Irak'ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması yönünde tüm uluslararası toplumun tutarlı, ikirciksiz ve sarih bir tutum ortaya koyması lazımdır” sözleriyle Washington’a mesaj yolladı.

Müftüoğlu’nun yanıtında, “Türkiye, IKBY tarafından gerçekleştirilen gayrimeşru referandum öncesinde ve sonrasında açık ve net bir tutum benimsemiştir. Bu tutum Irak halkının tamamının huzur ve refahının gözetilmesine, uluslararası hukukun ve Irak anayasasının hakim kılınmasına, bölgesel barış ve istikrarın korunmasına öncelik veren ilkesel bir temele dayanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde sözcü Heather Nauert’e, “Cumhurbaşkanı Erdoğan vanaları kapattığımızda, gelirleri kaybolacak, yiyecek bulamayacaklar' diyor. Sizce bu yapıcı diyalog mu?” sorusu yöneltilmişti.

Nauert bu soruya, “Bence bu kesinlikle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmış bir tehdit gibi görünüyor. Ama ne söylemesi gerektiği konusunda yorum yapmayacağım” yanıtını vermişti.

XS
SM
MD
LG