Erişilebilirlik

Anketlerde Trump ve Biden Arasındaki Son Durum


ABD'de başkanlık seçimine üç ay kala kamuoyu yoklamalarına göre Demokrat Parti'nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden, yarışı, çift haneli puanlarla Başkan Trump'ın önünde götürüyor. Başkan Trump'ın kamuoyu destek oranıysa Corona enfeksiyonuna bağlı ölüm vakalarının artmaya devam etmesi nedeniyle geriledi. Ancak başkanlık yarışı, Trump'a verilen onayın referandumundan çok Trump ve Biden arasında bir seçim yapmaya dönüşürse sonuç başa baş çıkabilir. Biden'ın siyasi sicili ve önerdiği politikalarsa, Demokrat Parti başkan adaylığı resmen ilan edildikten sonra daha çok mercek altına alınacak.

Anketlerde Trump ve Biden Arasındaki Son Durum
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Başkan Trump'ın kamuoyundan aldığı desteğin oranı, Corona pandemisinin Amerika'da hala devam etmesi, derin ekonomik resesyon ve yaşanan toplumsal çalkantılarla birlikte düştü.

Demokrat Parti'nin başkan adayı olması neredeyse kesinleşen Joe Biden, başkanlık seçimi anketlerinde Trump'ın önünde. Biden, Trump'la arasındaki farkı iki haneli rakamlara çıkardı.

Biden'ın yükselişinde kamuoyunun gözü önünden uzakta ve disiplinli şekilde sürdürülen seçim kampanyasının payı büyük. Biden, Trump'ın Corona krizine verdiği yanıtı ve pandemiyle mücadelesinde sorumluluğunu reddetmek dahil verdiği değişken mesajları sürekli eleştiriyor.

Joe Biden, ''Başkan olarak kalkıp 'bu benim sorumluluğum değil, sorumluluk almıyorum' demeyi aklınızdan geçirebilir misiniz?'' şeklinde konuşuyor.

Destekçileriyse anketlerdeki olumsuz tabloya rağmen Amerika'nın Corona salgınının yayılmasını yavaşlatması ya da Kasım'dan önce etkili aşı bulunması durumunda Trump'ın önünün açılabileceği görüşünde.

Demokrasi Enstitüsü'nden Patrick Basham, ”Odak noktasının pandemi olmaya devam etmesi Biden için olumlu olacak. Odak noktasını pandemiden uzaklaştıracak herhangi bir mesele ya da meselelerin bileşimiyse Trump'ın işine yarayacak, Biden'a zarar verecek” diyor.

Destekçileri, ırksal adalet protestolarının şiddet eylemleriyle lekelenmesini Trump için bir fırsat olarak görüyor ve Trump'ın ''hukuk ve nizam'' mesajının sosyal çalkantı devam ettiği sürece kamuoyunda karşılık bulacağını kaydediyor. Biden ise protestocuların, polis gücünün dağıtılması ya da fonlarının kesilmesi çağrılarına destek vermeme konusunda dikkatli davranıyor.

Siyasi açıdan ılımlı bir çizgi izleyen Biden, yine de ekonomi, çevre ve sağlık hizmetlerine yönelik kapsamlı ve maliyeti yüksek planlar ortaya koyuyor. Cumhuriyetçiler'in ise iş dünyası dostu bağımsız seçmenlere hitap etmek için, bu planların istihdamı engelleyen, sosyalist yaklaşımlar olduğunu ileri sürmesi bekleniyor.

Trump'ın kürtaja, bireysel silahlanmaya ve yasadışı göçe karşı tavrının da seçmen tabanındaki coşkuyu canlı tutması mümkün.

Seçimlere başkan yardımcısı adayı olarak katılan ilk siyah kadın senatör Kamala Harris'in, Biden tarafından başkan seçilmesi karşısında, ılımlı seçmen kendini dışlanmış hissedebilir.

Yaptığı gaflarla bilinen 77 yaşındaki Biden için önümüzdeki aylarda yapılacak tartışma programları da bazı riskleri beraberinde getiriyor. Ancak destekçilerine göre Biden, Trump'tan gelecek saldırılara karşı hazırlıklı olacak.

Demokrat parti strateji uzmanı Jared Leopold, ''Biden neye yoğunlaşması gerektiğini biliyor, ekonomi, sağlık, pandemi. Tartışma ortamında da odaklanacağı meseleler bunlar olacak'' şeklinde konuşuyor.

2016'da yapılan birçok anket, Trump'ın Hillary Clinton'a mağlup olacağını gösteriyordu. Şimdiyse hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi strateji uzmanları, şu anki anketlerin, seçimlerin Kasım'da Biden'ın zaferiyle sonuçlanacağını hiçbir şekilde garanti edemeyeceğinin altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG