Erişilebilirlik

Apple İle Samsung Arasındaki Dava Kızışıyor


Apple İle Samsung Arasındaki Dava Kızışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00
Linki indirmek için

Apple şirketinin tasarımlarını çalma suçundan bir milyar doları aşkın para cezasına çarptırılan Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung, mahkeme kararına itiraza hazırlanıyor

California’daki mahkemenin kararından sonra piyasalar da tepkisini gösterdi: Samsung hisseleri %8 oranında düşüş Apple hisseleri yükseldi.

Ancak Samsung’a kesilen milyar dolarlık cezadan çok verilen mesaj önemli. PC Magazine dergisinden Sascha Segan: ”Diğer tüm telefon üreticileri şimdi Apple’ın yeni aldığı güçlü patentlerle kendilerini de mahkemeye vermesinden korkuyor. Özellikle de iPhone’un ön panel tasarımı. Birçok telefonlar benzer tasarıma sahip.”

Apple, Samsung’un ürettiği sekiz cihazın patent ihlali gerekçesiyle yasaklanmasını istiyor. Uzmanlar bunun Samsung’a maliyetinin milyarlarca dolar olacağı görüşünde.

Ancak Apple ürünlerini tanıtan Macworld dergisi editörü Armando Rodriguez Samsung’un bundan etkilenen tek şirket olmadığını söylüyor.

Rodriguez: ”Karar aynı zamanda Apple’ın rakibi Google ve Android’e de büyük darbe indirecek.”

Samsung’dan yapılan yazılı açıklamada mahkeme kararı ‘Amerikan tüketicisi için bir kayıp’ olarak nitelendi.

Hukuk profesörü Robin Feldman da aynı görüşte. Feldman’a göre karar, teknolojik yeniliklerin önünün tıkanması, tüketici için daha az seçenek ve yüksek fiyat anlamına gelecek.

Feldman: ”Şirketler küresel hukuki mücadele için çok para harcadıkça teknolojik yenilikler geliştirmeye daha az kaynak ayırıyor. Bu durumda kaybeden hep tüketici oluyor.”

Dünyanın en büyük şirketi olan Apple, Google’dan Microsoft’a birçok şirket aleyhine açtığı patent ihlali davalarıyla meşgul. Yasal tartışmaların yıllar boyu sürmesi sözkonusu.

Feldman, şirketlerin yılda 200 milyar dolar gelir getiren akıllı telefon sektörünü ele geçirme mücadelesi verdiğini belirtiyor.
XS
SM
MD
LG