Erişilebilirlik

Apple Son 15 Yılın En Büyük Değişikliğine Gidiyor


Amerikan teknoloji devi Apple’ın her yıl düzenlediği ve yeni yazılımlarıyla işletim sistemlerini tanıttığı Dünya Geliştiriciler Konferansı başlıyor. Şirketin son 15 yıldır bilgisayarlarda kullandığı Intel’e ait işlemcilerle yollarını ayırdığını açıklaması bekleniyor. Apple’ın kendi tasarladığı işlemcinin kullanıldığı yeni bir bilgisayar modelini tanıtması da olası.

Dünya Geliştiriciler Konferansı, Apple kullanıcılarının cep telefonu modellerini eskisi kadar sık değiştirmedikleri için Apple’ın uygulama mağazası üzerinden sunulan ücretli hizmetlerin şirket gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturduğu döneme denk geliyor. Ücretli uygulamalardan elde edilen gelirin yüzde 15 ile 30’u Apple’a kalıyor.

Apple, uygulama satışlarından aldığı bu pay ve uyguladığı katı inceleme süreci sebebiyle son dönemde ABD ve Avrupa’da, rekabet kurallarına uyup uymadığının belirlenmesi amacıyla aleyhinde açılan soruşturmaların hedefinde.

Apple CEO'su Tim Cook 2019'daki konferansta
Apple CEO'su Tim Cook 2019'daki konferansta

Şirketin hayata geçireceği yeni işletim sistemleri, yeni yapay zeka araçları ve arttırılmış gerçeklik araçları gibi teknolojik yenilikler tanıtılacağı yazılım konferansı bu yıl Corona virüsü salgını sebebiyle internet üzerinden yapılıyor.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG