Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Senato’da Cumhuriyetçi Çoğunluk


Amerika’daki kritik ara seçimlerde sonuçlar belli oluyor. ABD basınına göre Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçiler’in elinden alırken, Cumhuriyetçiler ise Senato’daki çoğunluklarını korudu.

Amerika’da haftalardır gündemin bir numarası olan ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nin tamamı olan 435 sandalyeyle, 100 üyeli Senato’nun 35 üyesi ve 36 valilik pozisyonu için yarışıldı.

Seçimden önce Cumhuriyetçiler Kongre’nin her iki kanadı, Temsilciler Meclisi ve Senato’da üstünlüğe sahipti.

6 Kasım ara seçimlerinin şu ana kadar kesinleşen sonuçları itibarıyla Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluğu elde etti. Resmi olmayan sonuçlara göre, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar 219, Cumhuriyetçiler de 193 sandalyeye sahip oluyorlar.

Yiine resmi olmayan sonuçlara göre Senato'da Cumhuriyetçi Parti 51 sandalye, kazanırken Demokratlar 45 sandalyede kaldılar. Böylece Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu yakalamasına karşın Demokrat Parti, Senato'da üstünlüğü ele geçiremedi ve Cumhuriyetçi Parti Senato'daki çoğunluğunu korumayı başardı.

Kritik eyaletlerden Texas eyaletindeki senatörlük seçimi Demokrat aday Beto O'Rourke'la Cumhuriyetçi senatör Ted Cruz arasında kıyasıya yarışa sahne oldu. Amerikan medyasına göre, Cruz yarışı az farkla kazandı.

Bir başka kritik eyalet Florida’da da Cumhuriyetçiler hem Senato hem de valilik seçimini kazandı. Cumhuriyetçiler Kuzey Dakota, Missouri ve Indiana’da da Demokrat senatörleri yerinden etti.

Başkan Trump, sonuçların şekillenmeye başlamasından sonraki ilk açıklamasında, "Bu gece muazzam bir başarıydı. Herkese teşekkürler" dedi. Trump açıklamasını Twitter üzerinden yaptı. İlerleyen saatlerde Twitter'dan mesajlar paylaşmaya devam eden Başkan Donald Trump, TV ekranlarında kendilerini başarısız gibi göstermeye çalışan yorumcular olduğunu söyledi ve onlara sadece iki kelime edilebilir 'Yalan Haber' ifadesini kullandı.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte Temsilciler Meclisi başkanlığı için adı geçen isimlerden Demokrat Nancy Pelosi seçim sonuçlarına yönelik ilk açıklamasında ülkenin çıkarına olacak konularda partilerüstü uzlaşı çağrısı yaptı. Pelosi kameraların karşısına geçti ve "Yarın Amerika için yeni bir gün olacak" dedi. Pelosi 2007 yılında Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın başkanı olmuş ve Demokratlar çoğunluğu kaybedene kadar 4 yıl bu görevi yürütmüştü. Amerika Başkanı Donald Trump da Twitter üzerinden yayınladığı bir mesajla Nancy Pelosi'nin Temsilciler Meclisi Başkanı olmasına destek verdi ve gerekirse Cumhuriyetçilerden de Pelosi'nin seçilmesi için oy verecekler olacağını söyledi.

Seçimlerde iki Müslüman kadın Demokrat Parti’den Temsilciler Meclisi’ne girdi. Rashida Tlaib Michigan’dan, Ilhan Ömer de Minnesota’dan milletvekili seçildi.

Bu arada seçimlerde yarışan eşi Türk asıllı Lauren Arikan da, Maryland eyaleti meclisine girmeyi başardı. Arikan, Amerika'da bir eyalet meclisine milletvekili olarak seçilmeyi başaran Türk soyadlı ilk kişi oldu.

STÜDYO VOA

İran’dan Trump’a suikast planı iddiaları – 17 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:57 0:00
XS
SM
MD
LG