Erişilebilirlik

Arap Birliği Genel Sekreteri Şam'a Gidiyor


Arap Birliği'nin Kahire'deki olağanüstü toplantısı

Arap Birliği, Suriye’deki çatışmalara çözüm bulma amacıyla genel sekreterini Şam’a gönderme kararı aldı.

Kahire’de olağanüstü toplanan Arap Birliği kararı açıklarken Genel Sekreter Nebil Elarabi’nin ne zaman Şam’a gideceğini belirtmedi. Açıklamada kan dökümüne çok geç olmadan son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Öteyandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara’nın komşusu Suriye’ye güvenini kaybettiğini söyledi. Anadolu ajansına göre Gül, ülkedeki durumu düzeltmek için Suriye hükümetinin atacağı her adımın artık çok geç olduğunu belirtti.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hükümetden yerel gazetecilere konan kısıtlamaları kaldıran ve bağımsız haber kuruluşlarına çalışma izni veren yeni bir basın yasası çıkarmasını istediğini bildirdi.

Suriye hükümeti halen yabancı gazetecilere ülkeye giriş izni vermediği için çatışmalarla ilgili haberlerin doğrulanması mümkün olmuyor.

Öteyandan Suriyeli muhalif gruplar, Şam’ın dış mahallerinden Kfar Sousa’da bir camide toplanan göstericilere güvenlik güçlerinin saldırdığını, imam dahil bazı kişileri yaraladığını bildirdi.

İçişleri bakanlığı Şam halkına bir uyarı yayınlayarak sosyal medyada yapılan gösteri çağrılarına yanıt vermemelerini istedi.

XS
SM
MD
LG