Erişilebilirlik

Arap Birliği Suriye’ye Yaptırımları Görüşüyor


Humus'da tüpgaz kuyruğu

Birliğin Şam hükümetine tanıdığı sürenin dün gece yarısı dolması üzerine Arap dışişleri bakanları Kahire’de tekrar bir araya geldi

Arap Birliği, Suriye’ye yabancı gözlemcilere giriş izni verecek anlaşmayı imzalaması için düne kadar süre tanımış ve süreyi daha sonra gece yarısına uzatmıştı.

Örgütün Suriye’ye uçak seferlerini kesmesi ve Şam hükümetine ait banka hesaplarını dondurması mümkün.

Devlet Başkanı Beşar Esat’ın halkına karşı savaşa son verme ve askerleri kentlerden geri çekme sözünü tutmamasına kızan Arap Birliği Suriye’nin üyeliğini iki hafta önce askıya almıştı.

Bu arada dün çeşitli kentlerde yapılan rejim karşıtı gösterilerde 27 kişi daha hayatını kaybetti. Yetkililere göre ölenlerin 10’u asker kaçakları tarafından vurulan subaylar.

Dün Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Komisyonu’na sunulan bir raporda, Suriye’de gösteriler sırasında gözaltına alınan kişilere, çocuklar dâhil ağır işkence yapıldığı yazılıydı.

Suriye’de Mart ayından beri devam eden demokrasi hareketi sırasında en az 3 bin 500 kişinin öldürüldüğü tahmin ediyor. Suriyeli yetkililer şiddet olaylarından yabancı teröristleri ve aşırı dincileri sorumlu tutuyor.

Öldürdükleri kişilerle poz veren askerler.

XS
SM
MD
LG