Erişilebilirlik

Arjantin’de dolarizasyonu savunan yeni Cumhurbaşkanı: Javier Milei


Arjantin'in yeni Cumhurbaşkanı Javier Milei
Arjantin'in yeni Cumhurbaşkanı Javier Milei

Arjantin’de dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini aşırı sağcı aday Javier Milei kazandı. Oyların yüzde 56’sını alan Milei, yüzde 44 destek alan rakibi ve Ekonomi Bakanı Sergio Massa’yı geride bıraktı.

La Libertad Avanza (Özgürlük Gelişimi) Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Milei'yi, ülkedeki üç haneli enflasyon, ekonomik durgunluk ve yoksulluk gibi sorunlar bekliyor.

Seçim zaferi konuşmasında Milei, “Bugün Arjantin'in yeniden inşası başlıyor. Bugün Arjantin'in gerilemesinin sonu. Çöküş modelinin sonu geldi. Geri dönüş yok” dedi.

Milei ayrıca, “Arjantin, dünyadaki asla kaybetmemesi gereken yerine geri dönecek. Daha iyi bir dünyanın inşasına yardımcı olmak için özgür dünyanın tüm uluslarıyla omuz omuza çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Yıllık enflasyonun yüzde 140’ı aştığı ve derin yoksulluğun yaşandığı Arjantin’de ekonomiyi iyileştirme sözü veren Milei’nin seçim zaferi Buenos Aires sokaklarında kutlandı. Kutlamalara katılan 21 yaşındaki öğrenci Efrain Viveros, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bu tarihi zaferi kutlamaya geldik. Gerçekten çok mutluyum. Milei değişimi temsil ediyor, daha iyisini. Massa ile bir geleceğimiz olmayacaktı, geleceğimiz geri geldi” dedi.

Milei'nin seçim zaferi Buenos Aires sokaklarında kutlandı
Milei'nin seçim zaferi Buenos Aires sokaklarında kutlandı

Milei'nin vaatleri: Merkez Bankası'nı kapatmak ve ABD Doları kullanmak

Milei'nin vaatleri arasında Arjantin Merkez Bankası'nı kapatmak ve para birimi olarak Arjantin Pesosu yerine ABD Doları kullanmak ve harcamaların kısılması bulunuyor.

Arjantin’in yeni cumhurbaşkanı, seçimde özellikle gençlerin desteğini aldı. Pazar günü oy kullanan 31 yaşındaki restoran çalışanı Cristian, “Milei yeni bir şey, biraz bilinmeyen biri ve biraz korkutucu ama yeni bir sayfa açma zamanı geldi” dedi.

Milei daha önce yaptığı açıklamalarda, Çin ve Brezilya'yı eleştirerek “komünistlerle” iş yapmayacağını ve daha güçlü ABD bağlarından yana olduğunu söylemişti.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva sonucun açıklanmasının ardından Milei'ye şans ve başarı dileyerek demokrasiye saygı gösterilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump da Milei'yi kutladı ve “özgürlükçü liderin Arjantin'i yeniden büyük yapacağını” dile getirdi.

Kolombiya’nın solcu Devlet Başkanı Gustavo Petro ise bunun bölge için “üzücü bir gün” olduğunu ifade etti.

53 yaşındaki ekonomist ve eski bir televizyon programcısı olan Javier Milei'nin zaferi, 1940'lardan bu yana Arjantin siyasetine hakim olan Peronist Parti ve ana muhalefetteki Değişim İçin Birlikte muhafazakar bloku olmak üzere sol ve sağdaki iki önde gelen siyasi gücün egemenliğini kırmış oldu.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG