Erişilebilirlik

2010 Dünya Günü


Amerikan Hükümetinin Görüşlerini Yansıtan Yorum

22 Nisan’da Amerika, yaşadığımız gezegenin onuruna Dünya Gününü kutluyor. Bu gün aynı zamanda çeşitli çevre konuları ve çözümü gereken sorunlara dikkati çekmeyi; insanlara kişisel olarak harekete geçmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

İlk Dünya Günü 1970’de kutlandı. Dünya Gününün kurucusu Senatör Gaylord Nelson” Hedef, siyasi arenayı sarsacak ölçüde ülkeçapında çevre için kaygı duyulmasını sağlamaktı. Bu bir kumardı ama sonuç verdi. Tüm ülkede düzenlenen barışcı gösterilere yaklaşık 20 milyon kişi katıldı.” dedi.

İlk Dünya Gününün doğrudan sonucu aynı yıl Amerika Çevre Koruma Dairesinin kurulması oldu. Aynı yılın sonunda Temiz Hava yasası yürürlüğe girdi. Yine 1970’de Temiz Su Yasası gerçekleşti ve bunu üç yıl sonra Yaşamı Tehlikede Canlılar yasası izledi. Başkan Barack Obama, 13 Nisanda yayınlanan video mesajında ”Önemli ilerleme sağladık. Bugün, hava ve suyumuz daha temiz, kirlenme büyük ölçüde azaldı ve Amerikalılar heryerde daha sağlıklı bir çevrede yaşıyor” dedi.

Obama ”Ancak çevre hareketinin gerçek öyküsü, çıkarılan yasalarla ilgili değildir. Gerçek öykü, ısrarla biraraya gelerek daha temiz hava, daha sağlıklı içme suyu ve daha güvenli yiyecek isteyen ve hükümetdeki temsilcilerini çevre kirleticilerle mücadele etmeye çağıran sade vatandaşlardır. Bu ilerleme bugün devam ediyor. Ülkeçapında bireyler ve girişimciler güneş panelleri, verimli elektrik ölçüm cihazları ve enerji tasarrufu sağlayan binalar üzerine dayalı bir Temiz Enerji Ekonomisinin temellerini atıyor.” dedi.

Başkan Obama, Amerikalıları çevreyi düzeltmek için harekete geçmeye çağıran video mesajının yanısıra yaşadıkları yerlerde nasıl ilerleme sağlayacaklarını öğrenmek isteyen kişiler için İnternetde bir bilgi rehberi açıkladı. Bu rehberi WhiteHouse.gov/EarthDay adresinde bulmak mümkün.

Başkan Obama ”Önemli ilerleme sağlamamıza rağmen, daha çok şey yapmamaız gerek. Önümüzdeki 40 yıl içinde daha büyük ilerleme sağlanması size bağlı. Öyleyse kolları sıvayalım. Birlikte, daha temiz bir çevre ve daha sağlıklı bir gezegen kurma yolunda adımlar atmaya devam edelim” dedi.

XS
SM
MD
LG