Erişilebilirlik

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin görüşlerine yer veriyor

New York Times Cumhuriyetçilerin mali reform paketinin içini boşaltmaya hazırlandığını öne sürüyor. Gazete, Cumhuriyetçilerin bu konuda başarılı olmaları halinde ekonomide istikrarın sağlanamayacağını yazıyor:

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler
27 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Cumhuriyetçiler niyetlerini daha açık biçimde ifade edemezlerdi. Asıl belirsizlik, Cumhuriyetçilerin planlarını boşa çıkartmak için Demokratların hem Kongre’de hem de Beyaz Saray’da nasıl bir strateji izleyecekleri konusunda yaşanıyor. Kongre’nin topal ördek oturumlarında sağlanan başarılar, Başkan Obama’nın önceden, görünür ve inatçı bir şekilde devreye girmesinin etkili olduğunu gösteriyor. Obama, mali reformun bir pazarlık konusu haline gelmesine izin veremez. Bu nedenle federal bütçe konusunda yaşanacak pazarlıklarda, yeni bir krizi önleyecek reformların tartışılmasına izin vermeyeceğini net bir şekilde vurgulamalıdır.”

USA Today Güney Kore ile imzalanan serbest ticaret antlaşmasının bir an önce onaylanması çağrısında bulunuyor. Gazete bu antlaşmanın, Amerika için hem ekonomik hem de stratejik açıdan önem taşıdığını vurguluyor:

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler
27 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Güney Kore, yıllarca Kuzey Kore’ye karşı Amerika’dan daha uzlaşmacı bir tutum takındı. Ancak Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ait Yeonpyeong adasını bombalaması ve bir denizaltıyı batırması, Seul’un Pyongyang’a yaklaşımını yeniden gözden geçirmesine yol açtı. Amerika ile Güney Kore arasındaki mevcut diplomatik ve askeri ilişkilerin, daha yakın ekonomik ilişkilerle pekiştirilmesi, Kuzey Kore’ye karşı daha güçlü bir ortak cephe kurulmasını sağlayacaktır. Amerika, Irak ve Afganistan’ın bir terörist yuvası haline gelmemesi için milyarlarca doları ve binlerce kişinin hayatını gözden çıkarabiliyorsa, Seul’daki müttefiklerimizle imzalanan ve her iki tarafın da yararına olan bir antlaşmanın onaylanması da Doğu Asya’nın kırılgan bir bölgesinde faydalı bir yatırım olarak görülmelidir.”

Washington Post Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanan Macaristan’daki otoriter uygulamalara dikkat çekiyor. Gazete, bu uygulamalara sessiz kalan Avrupa Birliği üyelerini de eleştiriyor:

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler
27 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Avrupa Birliği, üye bir ülkenin hükümetinin temel hakları çiğnemesine ve bunun cezasız kalmasına göz yumamaz. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Mayıs ayında Avrupa Birliği ile Amerika zirvesine ev sahipliği yapacak. Zirveye Amerika adında Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın katılması bekleniyor. Bu zirve öncesinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a bir tercihte bulunma imkanı tanınmalıdır. Orban ya kendi iktidarını güçlendirmeyi ve basın yasasını değiştirmeyi tercih etmelidir ya da Avrupa Birliği ile Amerika’nın yapacakları zirveyi iptal etmelerinin veya zirveyi başka bir yerde yapmalarının utanç verici sonuçlarına katlanmalıdır.”

Christian Science Monitor 2011 yılında daha iyi bir dünya için yapılması gerekenleri 25 ünlüye sormuş. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin bu soruya verdiği cevap Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor:

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler
27 Aralık Amerikan Basınından Özetler

“Bölgede ekonomik entegrasyon daha da artmalıdır. Herkes bunu arzuluyor. Kuzeyde, Türk-Kürt gerginliğine rağmen, Erbil’de kayıtlı yaklaşık 600 Türk şirketi ve 15 bin Türk işçi var. Bu durum, algıların değişmesini de sağladı. Gerginliğin, ilişkilerin değişmesini sağladı. Hala PKK’nın varlığından, Türklerin bölgedeki rollerine ilişkin düşüncelerinden kaynaklanan sorunlar var ama ekonomik çıkarlar ilişkilerin gelişmesini sağlıyor. Bunun daha da artması gerektiğini düşünüyorum.”

XS
SM
MD
LG