Erişilebilirlik

3D Bilgisayarlara Hazır Olun


3 boyutlu masaüstü projesini geliştiren Microsoft Uygulamalı Bilimler Grubu, hayallerimizi gerçeğe dönüştürecek

Son yıllardaki teknolojik atılımlarla eskiden sadece bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz 3 boyutlu basım, 3 boyutlu film ve görüntülü konuşma, günlük yaşamımızın vazgeçilmezleri haline geldi. Kimsenin hayalini bile kuramadığı 3 boyutlu masaüstü bilgisayar (3-D Desktop) 2002 yılında Tom Cruise’un başrol oynadığı Azınlık Raporu (Minority Report) filminin alay konusu olmuştu. Fakat Microsoft’un katkılarıyla 3 boyutlu masaüstü gerçek oluyor. Projeyi Microsoft Uygulamalı Bilimler Grubu (Microsoft Applied Sciences Group) geliştiriyor. Bilgisayar gözlükle ekrana 3 boyutlu bakmaktansa, mekânsal çalışma ortamı yaratıyor. Kullanıcı doğrudan uzanıp, sanal 3 boyutlu nesnelerle oynayabiliyor ve ekranı istediği yönde kontrol edebiliyor.

Kullanıcı isterse rahatlıkla klavyeyi öne çekerek ya da önündeki trackpadi kullanarak monitörü alıştığımız klasik 2 boyutlu hale getirebiliyor. Pencereler ve dosyalar ekranın arkasında 3 boyutlu olarak algılanıyor. Kullanıcılar hiçbir tuşa basmadan sadece elini uzatıp 3 boyutlu ortamda pencereleri ve dosyaları manipüle edebiliyor.

Şeffaf bir ekranın üzerinde 3 boyutlu jest algoritmaları ile birleştirilerek oluşturulan 3 boyutlu masaüstü bilgisayarın, yakın bir zamanda olmasa da, gelecekte büyük ilgi uyandırması bekleniyor.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG