Erişilebilirlik

40 Bin Kişi Srebrenitza Katliamının Kurbanlarını Andı


Bir süre önce toplu mezarlardan çıkarılarak kimlikleri tespit edilen 613 kurbanın kemikleri dünkü törenlerde toprağa verildi

Yaklaşık 40 bin kişi, Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gördüğü en büyük sivil katliamının 16’ıncı yıldönümünde Bosna Hersek’in Srebrenitza kentinde toplandı.

Srebrenitza katliamının 16’ıncı yıldönümü, katliamın baş sorumlusu olduğuna inanılan Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç’in bir süre önce yakalanarak yargılanmak üzere Lahey’e gönderilmesini izliyor.

Bir süre önce toplu mezarlardan çıkarılarak kimlikleri tespit edilen 613 kurbanın kemikleri dünkü törenlerde toprağa verildi. Tamamen erkeklerden oluşan 8 bin Boşnak kurbanın yaşlarının 11 ila 82 olduğu bildiriliyor.

Bosna Hersek’in Müslüman Cumhurbaşkanı Bekir İzzetbegoviç, Srebrenitza’da açılan yaraların hiçbir zaman iyileşmeyeceğini söyledi ve katliamı uluslararası toplum adına “kara bir leke” diye niteledi.

Ratko Mladiç’in komutasındaki Bosnalı Sırp kuvvetleri, 11 Temmuz 1995’te Birleşmiş Milletler’e bağlı Hollandalı barış gücü askerlerinin koruması altındaki Srebrenitza’ya girmiş, halkı kentten sürdükten sonra erkekleri ayırarak binlercesini öldürmüştü. Mladiç’in verdiği güvenceye rağmen öldürülen Boşnaklar daha sonra toplu mezarlara atıldı.

Bir Hollanda mahkemesi bir süre önce Srebrenitza katliamından hükümetlerinin de sorumlu olduğu yönünde karar almış ve kurbanların ailelerine tazminat ödenmesi talebinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG